Oszczędzanie wody - 10 praktycznych porad

Oszczędzanie wody – 10 praktycznych porad

Woda jest cennym zasobem naszej planety. Nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Niestety jest on bezsensownie marnowany, głównie zwyczajną ignorancję, a czasem przez brak świadomości. A wystarczy naprawdę bardzo niewiele, aby wprowadzić oszczędzanie wody w swoim domu. Tym samym, dołożyć swoją cegiełkę i przyczynić się do oszczędzania zasobów wodnych Ziemi.

Zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu. Postaram się wskazać w nim praktyczne sposoby na oszczędzanie wody, a tym samym podreperowanie domowego budżetu i działanie dla dobra naszej planety.

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę?

Mogłoby się wydawać, że na świecie jest całe mnóstwo wody. Tymczasem czysta woda, która jest zdatna do picia, nie jest dostępna wszędzie. Są na świecie miejsca w których ludzie naprawdę bardzo mocno jej potrzebują i doceniają, tak jak powinna być ona doceniana.
Rzeki i jeziora są niestety z biegiem czasu coraz bardziej zanieczyszczane przez ścieki. Źródła głębinowe wyczerpują się bardzo szybko, a „odradzają” bardzo powoli. Na ilość wody zdatnej do picia nie wpływa również pozytywnie ogólne zanieczyszczenie środowiska, nadmierna produkcja oraz stosowanie sztucznych nawozów i pestycydów do upraw.

Woda staje się coraz mniej dostępna i coraz droższa.
Dlatego też niezależnie, czy chcemy ograniczyć zużycie wody ze względu na wydatki, czy też świadomie chcemy ratować naszą planetę, powinniśmy wdrożyć w nasze życie misję – oszczędzanie wody.

Zobacz także: Woda z kranu – czy można ją pić?

Sposoby na oszczędzanie wody

Infografika - sposoby na oszczędzanie wody

Prysznic zamiast kąpieli

Pierwsze i najważniejsze przykazanie osób, które chcą zacząć oszczędzać wodę. To oczywiste, że kąpiąc się w wannie zużywamy jej dużo więcej, niż biorąc krótki prysznic. Jeżeli jesteś amatorem/amatorką gorących kąpieli to postaraj się ograniczyć ich ilość. To znacznie wpłynie na oszczędzanie wody w Twoim domu, a dodatkowo zaoszczędzi Ci sporo złotówek.

Uszczelnienie kranów

Cieknący kran to również jedno z miejsc w domu, gdzie woda bezsensownie jest marnowana. Może wydawać się, że skala tego problemu jest niewielka, ale jeżeli spojrzymy na to z perspektywy miesiąca albo roku okaże się, że poważnie nadwyrężyliśmy zasoby ziemi. Sprawdź zatem krany w swoim mieszkaniu i jeżeli ciekną wymień im uszczelki. Możesz też wyposażyć je także w perlatory. Są to siatki, które zamocowane na końcówce kranu, napowietrzają wodę. Tworząc przez to wrażenie, że z kranu leci jej dużo więcej niż w rzeczywistości.

Jednouchwytowe baterie

Oddzielne kurki do zimnej i ciepłej wody również nie wpływają korzystnie na oszczędzanie jej zużycia w Twoim domu. Tutaj najlepiej sprawdzają się baterie z jednym uchwytem, którym reguluje się temperaturę wody. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne oszczędzanie wody w domowych łazienkach i kuchniach.

Naprawa/wymiana spłuczki w toalecie

Analogicznie do cieknących kranów – w toalecie również marnuje się mnóstwo czystej wody. Optymalnym rozwiązaniem byłoby spłukiwanie toalety wodą zużywaną do kąpieli lub podczas przygotowywania posiłków. Jest to jednak rozwiązanie na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić, gdyż wymaga sporych zmian konstrukcyjnych. Zdecydowanie jednak warto przyjrzeć się domowej ubikacji i sprawdzić czy aby woda nie ucieka z Twoich rur, tą drogą. Na rynku dostępne są spłuczki w których można regulować ilość wody do spłukiwania. To również świetny patent na oszczędność.

Zmywanie w zmywarce

Zmywanie ręczne pochłania bardzo duże ilości wody, dlatego warto rozważyć zakup zmywarki, jeżeli jeszcze jej nie masz. To urządzenie potrafi zmniejszyć zużycie wody do zmywania nawet o 30%. Oczywiście należy korzystać z niego rozsądnie. Nauczyć się ekonomicznego wkładania do niej brudnych naczyń i sztućców. No i oczywiście nie uruchamiać, kiedy nie jest wypełniona. Warto też korzystać z programów oszczędzających wodę i energię.

Rozsądne pranie

Nie włączaj pralki, jeżeli jest w niej jeszcze dużo miejsca na brudne rzeczy. Warto pamiętać, że jeżeli bęben pralki nie będzie pełen to urządzenie i tak pobierze taką samą ilość wody do prania jak w przypadku pełnego bębna. Tutaj również jak w przypadku zmywarki – zwróć uwagę na programy ekonomiczne. Zwykle pozwalają one na mniejsze zużycie wody i energii do prania.

Zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia

To nawyk, który warto w sobie wyrobić. Pomyśl ile wody marnuje się bez sensu kiedy szczotkujesz zęby, a nie zakręcisz wody. To niepotrzebna strata, którą można łatwo wyeliminować przez zwyczajne zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia lub używania do tego celu kubka z wodą.

Używanie deszczówki

Jeżeli masz ku temu warunki, zbieraj deszczówkę. Nie trzeba być zaraz posiadaczem domu. Deszczówkę można zbierać także na balkonie, a później wykorzystać ją np. do podlewania roślin doniczkowych.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Deszczówka – ekologiczne podlewanie

Ponowne wykorzystanie czystej wody

Staraj się nie wylewać wody, która może być ponownie wykorzystana. Jeżeli płuczesz owoce lub warzywa to z powodzeniem możesz tą wodę wykorzystać jeszcze raz i np. podlać nią rośliny w domu lub ogrodzie.

Mycie rąk pod mniejszym strumieniem wody

Świadomie korzystaj z wody w czasie mycia rąk. Zwłaszcza teraz kiedy jesteśmy zagrożeni coraz to nowymi wirusami i bakteriami i wyrobiliśmy w sobie nawyk częstego mycia rąk. Róbmy to z głową. Spokojnie możemy wyłączyć strumień wody na czas dokładnego mycia dłoni i włączyć go ponownie, aby spłukać mydliny.

Średnie zużycie wody na osobę

Z danych GUS wynika, że w Polsce, w ciągu jednego dnia zużywamy 100 litrów wody na osobę. Nie jest to najgorszy wynik, bo np. przeciętny Amerykanin zużywa jej aż 300 litrów. Nie ma jednak co spoczywać na laurach. Trzeba codziennie mieć świadomość, że zasoby wodne Ziemi kurczą się. A mogą ten proces powstrzymać tylko świadomie działania ludzi.

Międzynarodowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody – bo takiego właśnie święta się doczekała, obchodzimy co roku 22 marca. Został on ustalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro w Brazylii. Powodem był oczywiście brak dostępu do wody pitnej dużej części ludzkości. Celem tego dnia jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Mam nadzieję, że przytoczone przeze mnie sposoby na oszczędzanie wody pomogą Ci w codziennym życiu. Wykorzystując je możesz spodziewać się niższych rachunków za zużycie wody, a także zyskasz czyste sumienie. Zasoby wodne naszej planety nie będą przez Ciebie trwonione.

Zdecydowanie warto poczynić ten wysiłek, aby na Ziemi żyło się lepiej.

Scroll to Top