eko aplikacje na telefon

Aplikacja na telefon w duchu eko

Aplikacja na telefon z ekologicznym przekazem – ten temat chciałabym poruszyć w tym artykule. Ostatnimi czasy mnóstwo czasu spędzamy z nosami w naszych telefonach. Czytamy, sprawdzamy, uczymy się, udzielamy się społecznie, a także korzystamy z różnego rodzaju aplikacji. Dlaczego w takim razie nie wykorzystać tego czasu także na edukację lub działania w duchu eko? Poniżej prezentuję wartościowe według mnie aplikacje na telefon. Warto zainstalować je na swoim telefonie i korzystać z nich, aby wprowadzić więcej ekologicznych działań do swojego życia.

Aplikacja na telefon w stylu eko – subiektywny wybór

Zrobiłam, krótkie zestawienie aplikacji, które sprzyjają byciu ekologicznym. Dzięki nim możemy ograniczyć wyrzucanie rzeczy na śmietnik, nauczyć się jak właściwie segregować śmieci, a nawet korzystać z ofert restauracji ze zniżką. Zapraszam do zapoznania się z moimi ulubionymi. Niektóre z nich mają zasięg globalny, wszystkie natomiast działają na terenie Polski i są w języku polskim.

Aplikacje, które pomagają żyć ekologicznie

1 TooGoodToGo

To aplikacja na telefon dzięki, której możemy uratować przed wyrzuceniem jedzenie, które jest dobre do spożycia. Za pośrednictwem tej aplikacji restauracje i sklepy wystawiają po obniżonych cenach posiłki lub produkty, które nie zostały sprzedane i prawdopodobnie trafiły by do kubła na śmieci. Aplikacja ma mapki miejsc docelowych. Dzięki nim bez problemu znajdziemy sklep, restaurację lub kawiarnię, która oferuje sprzedaż swoich produktów po obniżonych cenach.

2 Vinted

Pozwala na sprzedaż lub wymianę ubrań, których nie chcemy oraz możliwość kupienia rzeczy, które są nam potrzebne. Aplikacja działa zarówno na telefonach jak i komputerach. Dzięki niej w prosty sposób można wystawić rzeczy na sprzedaż. Wystarczy dodać ich zdjęcia i podać informacje, których wymaga formularz np. stan danej rzeczy, rodzaj, kolor fason itp. Dzięki temu w prosty sposób możemy też przefiltrować propozycje dostępne na Vinted, jeżeli czegoś konkretnego poszukujemy. Poza ubraniami znajdziemy tam także biżuterię, akcesoria, kosmetyki, tekstylia i książki. Sprzedający otrzymuje zapłatę za sprzedana rzecz, wtedy gdy kupujący potwierdzi, że otrzymał zamówienie i wszystko jest z nim w porządku.

3 PlantSwapp

Ta aplikacja na telefon, która jest trochę jak Vinted tylko, że dla roślin. Dzięki niej można sprzedać, wymienić lub oddać niechciane rośliny. Bardzo przydatna przy okazji zmiany miejsca zamieszkania. Można w ekologiczny sposób pozbyć się roślin lub je nabyć. Aplikacja działa na terenie całej Polski i pozwala miłośnikom roślin na nawiązanie kontaktów między sobą.

4 Gdzie wyrzucić?

Czy czasami wahasz się do jakiego pojemnika faktycznie powinny trafić karton po mleku lub zużyte saszetki z herbatą? Aplikacja na telefon „Grze wyrzucić” będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Zawiera ona porady dotyczące segregacji bardzo wielu różnego rodzaju odpadów. Aktualnie jest kompatybilna ze sposobem segregowania w Warszawie, ale mam nadzieje, że szybko rozszerzy swój zasięg na inne polskie miasta.

5 Blablacar

Aplikacja ta działa już od dawna i jest bardzo dobrym sposobem na ekologiczne i zarazem tańsze podróżowanie. Pozwala ona na znalezieniu towarzystwa podróży na określonej trasie z którym dzielimy koszty przejazdu. W ten sposób ograniczymy zanieczyszczenia spowodowane przez samochody i oszczędzamy pieniądze. Dlatego też, jeżeli wybierasz się w podróż i masz wolne miejsce w swoim aucie, zarejestruj swój przejazd w aplikacji Blablacar.

6 Capture

Dzięki aplikacji Capture wyliczysz swój własny ślad węglowy. Wystarczy podać informacje dotyczące diety, sposobu zżycia, częstotliwości przemieszczania się oraz to z jakich środków transportu korzystamy. W swoim panelu zobaczysz porównanie swojego śladu węglowego ze śladami innych użytkowników. Możesz też ustalić cel dotyczący zminimalizowania zanieczyszczeń liczony w kilogramach emitowanego CO2.

8 LimitWaste

To aplikacja na telefon dzięki, której poznamy eko przyjazne miejsca w okolicy. Wśród nich można znaleźć: sklepy, lokale gastronomiczne, ryneczki, targi, jadłodzielnie, punkty adopcji roślin, czy antykwariaty. Z bazy można korzystać stacjonarnie lub ściągnąć aplikację na telefon. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które sporo podróżują lub mieszkają w dużym mieście i chcą zorientować się w ofercie produktów i usług w duchu eko w okolicy w której się znajdują. Aktualnie aplikacja oferuje przegląd miejsc przyjaznych ekologii w kilku miastach w Polsce, ale mam nadzieję, że ich liczba szybko wzrośnie.

7 Wypożyczanie pojazdów: rowery, hulajnogi

Takich firm i zarazem aplikacji jest wiele. Działają w całej Polsce lub lokalnie na terenie niektórych miast. Dzięki nim możemy wygodnie przemieszczać się z miejsca na miejsce na wypożyczonym rowerze lub hulajnodze. Wychodzi na to, ze wcale nie musimy kupować danego środka komunikacji, aby z niego korzystać.

8 Zero Waste Goals

To aplikacja na telefon, która służy ograniczeniu marnowania jedzenia. Uwrażliwia na problem zanieczyszczenia środowiska i uczy dobrych zachowań. Zero Waste Goals angażuje swoich użytkowników wciągając ich w ekologiczną grę. W aplikacji możemy odhaczać postawione sobie cele do bycia bardziej eko i zbierać za nie punkty, np. za zabranie na zakupy torby wielokrotnego użytku.

9. Olio

Olio to aplikacja na telefon, która służy ograniczeniu marnowania żywności. Pozwala ona na kontakt prywatnym osobom, które mają nadwyżki żywności i są chętne się nimi podzielić z tymi, które chciałyby z nich skorzystać. Zainteresowane produktami osoby mogą je dostać zamiast kupować w sklepie. To idealne rozwiązanie dla posiadaczy ogrodów lub sadów, którzy nie mają czasu przetwarzać pochodzących z nich np. owoców, a nie chcą, aby się marnowały.

10 Falling fruit

To kolejna aplikacja na telefon dotycząca żywności, a ściślej mówiąc owoców. Dzięki tej aplikacji możesz na mapie sprawdzić, gdzie w Twoim mieście rosną drzewka owocowe, krzewy, orzechy które nie są prywatną własnością i można z nich korzystać. Po za tym aplikacja informuje o sezonowości zbiorów.

Scroll to Top