deszczówka jak zbierać

Deszczówka – ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Deszczówka to woda pozyskiwana z opadów deszczu, gradu oraz roztopów śniegu. Jest darmowa i ekologiczna. Zbieranie takiej wody też nie jest szczególnie skomplikowane – wystarczy dość spora beczka lub kanister. Dowiedz się jak zacząć zbierać wodę deszczową i jakie będziesz miał z tego korzyści.

Skład deszczówki?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy deszczówką nazywamy wodę, którą pozyskujemy z opadów i roztopów. Ponieważ dosłownie spada nam z nieba, różni się od wody gruntowej i tej z wodociągów. Przede wszystkim główną różnicą jest jej skład. Woda deszczowa może być zanieczyszczona pyłkami roślin, pyłami przemysłowymi i mikroorganizmami – wszystkim tym co znajduje się w powietrzu. Ponadto deszczówka zawiera dwutlenek węgla, tlen i azot. W odróżnieniu od kranówki jest miękka – ma pH 5,5-6,5, kwaśna i nie ma w sobie substancji wykorzystywanych do uzdatniania wody z kranu np. chloru. Mimo to, deszczówka nie nadaje się do picia.

Przeczytaj też Woda z kranu- czy można ją pić?

Zbieranie deszczówki

Jeszcze zanim rozpoczęła się moda na zbieranie deszczówki, doświadczeni działkowcy mieli na swoich działkach beczki, do których z rynien lała się woda. Zebraną w ten sposób wodę używali do podlewania swoich upraw czy trawnika. Raczej robili to ze względów ekonomicznych niż w trosce o przyrodę i oszczędzanie wody pitnej, niemniej i tak jest to chwalebne.

Zbieranie deszczówki to w gruncie rzeczy nic trudnego. Najprostszą metodą jest wystawienie pojemników w ogrodzie, do których będzie się zbierać deszcz. Jest to sposób szybki i tani (wręcz darmowy), acz niedoskonały. Zbiorniki typu misa, beczka itp. szybko mogą się przepełnić, a sama woda ulec zepsuciu (tak, woda może się zepsuć). W nieprofesjonalnych pojemnikach mogą rozwinąć się glony, woda zatęchnie i możemy zrobić krzywdę roślinom podlewając je taką wodą. Dlatego jeśli już myślimy o zbieraniu deszczu, zaopatrzyć się w specjalny zbiornik na deszczówkę.

Zbiornik na deszczówkę

Pojemniki na wodę deszczową wykonuje się z nieprzezroczystego plastiku – polietylenu. Dzięki temu woda w zbiorniku nie nagrzewa się od słońca, co ogranicza rozwój glonów. Wielkość zbiornika zależy od powierzchni z jakiej będziemy zbierać wodę. Ponadto do wyboru mamy dwa rodzaje pojemników – naziemny i podziemny.

zbiornik na deszczówkę
specjalna beczka na zbieranie deszczówki

Naziemne pojemniki do zbierania deszczówki mają formę beczek lub ozdobnych dzbanów. Dzięki temu mogą wpasować się stylem w wygląd ogrodu. Te zbiorniki najczęściej na wyposażeniu mają mały kranik co ułatwia przelewanie do konewki lub wiadra. Istnieje też możliwość dokupienia pompy do zraszacza i podlewania ogrodu pod ciśnieniem.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę to bardziej skomplikowany system. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych, żywic, stali lub żelbetu. Dzięki niemu możesz wykorzystać wodę opadową w swoim gospodarstwie domowym. Ten system wyposażony jest z filtra do oczyszczania oraz rur doprowadzających wodę do różnych pomieszczeń. Zbiorniki podziemne są znacznie większe – pozwalają na magazynowanie 1000 do nawet 5000l. Instalacja taka jest droższa niż naziemny zbiornik, ale daje znacznie większe możliwości wykorzystanie deszczówki i praktycznie nie zajmuje miejsca na działce.

Zobacz także – Drzewa tlenowe – szybko rosnące i produkujące tlen

Deszczówka z rynien

Odpowiednie orynnowanie dachu również pomoże nam w zbieraniu deszczówki. Odprowadzenie wody następuje w dwojaki sposób. Albo bezpośrednio z rury spustowej, albo przy pomocy specjalnego zbieracza wody deszczowej. Łapacz deszczówki zazwyczaj posiada zamykaną klapkę odpływową, przez którą leci woda wprost do pojemnika. Ważna rzecz – pojemnik w przypadku takiego rozwiązania nie może mieć przykrywki. Ponadto musimy stale monitorować poziom wody w zbiorniku i w razie przepełnienia natychmiast go opróżnić – inaczej zalejemy sobie działkę.

deszczówka jak zbierać z rynny
dzięki odpowiedniemu orynnowaniu dachu możemy skutecznie odzyskiwać deszczówkę

Do czego wykorzystać deszczówkę?

Pozyskaną z deszczu wodę z powodzeniem można wykorzystać do podlewania roślin, prania i sprzątania. Wykorzystując deszczówkę w podlewaniu swojego ogrodu, możesz zaoszczędzić zużycie wody wodociągowej nawet o 50%. To w czasach coraz częstszych i suchszych okresów bardzo istotna sprawa. Nie wspominając o rosnących cenach za pobór wody. Jest też kwestia, że w okresie suszy gminy wprowadzają zakazy podlewania ogródków wodą z wodociągów.

Pozyskaną z deszczu wodę z powodzeniem możemy użyć do mycia samochodu, plastikowych mebli ogrodowych czy drzwi frontowych. Ponadto wykorzystasz są do spłukania wody w toalecie. Ponieważ jest miękka można używać jej także do prania. W takiej wodzie środki piorące dobrze się rozpuszczają. Musisz jednak mieć odpowiednie przyłącze, jeśli chcesz wykorzystać deszczówkę w toalecie lub pralce.

Scroll to Top