jaki drapak dla kota?

Drapak dla kota – TOP 5 Pomysłów na TANI drapak

Drapak dla kota to kluczowy element codziennego życia każdego mruczka. Jest to niezbędny element, który pozwala kotom na ich naturalne zachowanie. Jak wiadomo każdy kot musi ostrzyć pazurki, a drapak dodatkowo zapewnia im rozrywkę oraz komfort. W obecnych czasach mamy ogromną ilość wariantów drapaków, zaspokajając tym samym różnorodne potrzeby naszych kotów.

W tym artykule przyjrzymy się 5 POMYSŁOM na drapak dla kota. Spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania internautów. Wiemy jak czasem ciężko zorganizować pierwszy drapak dla swojego nowego pupila. Dlatego w tym też artykule podpowiadamy jak tanio i szybko zorganizować drapak dla kota.

Tani drapak dla kota

Zakup nowego drapaka dla kota może czasami być wyzwaniem dla portfela. Mimo to każdy właściciel zwierzaka chce stworzyć swojemu pupilowi atrakcyjne miejsce do harców, nie wydając przy tym fortuny. Na szczęście istnieją kreatywne sposoby na tani, a zarazem funkcjonalny drapak. Można wykorzystać przedmioty i materiał obiciowy, które często mamy w domu.

Poniżej kilka inspiracji na ekonomiczny drapak dla kota z materiałów ogólnie dostępnych.

1. Kartonowe drapaki dla kota. Jak zrobić drapak dla kota?

Zbierz kilka kartonowych pudełek w tym jedno bazowe. Potnij resztę kartonów na równej wielkości paski odpowiadające szerokości pudełka bazowego. Każdy pasek włóż do tekturowej skrzynki lub płaskiego większego pudełka. Ułóż je dość ciasno aby się nie przesuwały podczas drapania. Tekturowy drapak skończony, bez użycia kleju!

drapak dla kota z kartonów diy

2. Drapak dla kota z pnia drzewa

Ta wersja może być mocno rozbudowana jeśli masz narzędzia, czas i miejsce. Jednak jeśli nie masz ochoty i możliwości bawić się w skomplikowane konstrukcje wystarczy jeden pieniek, który może być ozdobą w domu. Wystarczy podkleić go od spodu czymś miękkim by nie rysował podłogi i gotowe! Takie pieńki często sprawdzają się jako pomocniki przy sofach w salonie czy jako nocny stolik w sypialni.

Druga, bardziej skomplikowana wersja tego drapaka dla pracusiów jest taka aby inspirując się drapakami z Internetu stworzyć konstrukcję z pieńków drzew. Można je przymocować do ściany (musi to być solidne mocowanie na odpowiednie wkręty do ściany). Możesz jedną część tej konstrukcji przyczepić do podłogi lub zrobić mu podstawę z kawałka grubszej płyty czy deski. pamiętaj, że wszystko musi być stabilne i bezpieczne nie tylko dla kotów, ale tez dla domowników. Taką gotową konstrukcje możesz urozmaicić hamakami z filcu, grubymi sznurami z juty czy schowkami/budkami z kartonów.

3. Tani drapak dla leniwych. Drapak dla kota diy

Jeśli zupełnie nie masz miejsca, czasu i ochoty by coś tworzyć to mamy wersję na prawdę easy! Tutaj musisz mieć sznurek sizalowy lub jutę. Owiń nogę stołu mocno sznurkiem i zabezpiecz przed spadaniem sznurka np. taśmą dwustronną. Jeśli korzystać z tego będzie mały i jeszcze młody kot powinno wytrzymać na jakiś czas. Jeśli nie jest Ci szkoda stołu to przed nawijaniem sznurka możesz posmarować nogę klejem lub przypiąć sznurek w kilku miejscach takerem tapicerskim.

kot na drapaku z sizalu

4. Drapak dla kota na ścianę. Drapak z filcu lub dywanu

Kup płytę MDF o odpowiednich wymiarach i pokryj ją klejem. Następnie przyklej na płytę kawałki dywanu lub cały gotowy mały dywanik tworząc tym samym powierzchnię do drapania. Dobrym wyborem będzie tez filc, który jest bardzo łatwy w obróbce, tani i przyjemny. Z czasem możesz go łatwo wymienić. Możesz również przyciąć dywan na różne kształty i przykleić je w różnych kierunkach, aby stworzyć interesujące wzory. Gotowy drapak powieś na ścianie. Koty lubią często rozciągać się na płaskich powierzchniach. Pamiętaj aby dostosować wysokość drapaka do wielkości swojego kota.

5. Drapak dla kota z legowiskiem

Drapak z legowiskiem to kombinacja zabawy, ostrzenia pazurków i wygodnego schronienia do spania. Zazwyczaj składa się z części, która pomaga kotu w ostrzeniu pazurów oraz części wypoczynkowej legowiska, gdzie kot może spać, a także obserwować otoczenie. To nie tylko praktyczny mebel dla kota, ale także miejsce, które zapewnia mu aktywność fizyczną i zdrowie emocjonalne. Oto kilka głównych zalet takiego drapaka:

  1. Pozwala uniknąć uszkodzeń mebli w domu. Drapak zapewnia odpowiednie miejsce do drapania i ostrzenia pazurów, co jest naturalnym instynktem dla kotów.
  2. Miejsce zabawy i ćwiczeń. Drapak często posiada elementy do zabawy, takie jak zawieszone zabawki, piłki, co zachęca kota do aktywności fizycznej.
  3. Pomaga w redukcji stresu i nudy. Legowisko na drapaku staje się miejscem, gdzie kot może poczuć się bezpiecznie, odpocząć i obserwować otoczenie.
  4. Stymuluje umysł. Zabawki na drapaku mogą kotu dostarczać stymulacji umysłowej i pomagać w zapobieganiu nudzie.
duży drapak dla kota kwiatek

Renowacja starego drapaka

Odnawianie starego drapaka dla kota ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to dobra opcja dla kota, który już się przyzwyczaił i zaakceptował swoją zabawkę. Po drugie jest to kreatywne zajęcie i można ciekawie spędzić czas przy zmianie i przy poszukiwaniach tkanin na drapak. Może to być też tańsze niż kupowanie nowego oraz bardziej ekologiczne dla środowiska.

Jaka tkanina na drapak dla kota?

Jeśli masz stary drapak, który planujesz odnowić warto zastanowić się nad wyborem tkaniny. Możesz wybrać tkaninę sisalową, dywanik o szorstkiej fakturze lub mikrofibrę. Ważne, aby materiał był trwały i odporny na zaostrzenie pazurków przez kota. W zależności od tego jaki masz drapak musisz dostosować swój wybór odpowiednich tkanin.

Scroll to Top