Modny ostatnio trend odnawiania staroci jest bardzo eko i my go bardzo popieramy. Drugie życie mebli to kreatywne wykorzystanie wydawać by się mogło niechcianych kanap, sof czy krzeseł. Ludzie zaczęli doceniać solidne wykonanie mebli, które nie są już pierwszej młodości. Taki mebel z duszą doskonale wpisuje się nie tylko w nowoczesne trendy wnętrzarskie ale jest też bardzo w stylu zero waste.
Jak nadać drugie życie starym meblom?
W obecnych czasach łatwo jest wymieniać rzeczy na nowe. Już nawet nie trzeba chodzić do sklepu – wystarczy trochę poklikać i gotowe. Niestety te nowe szafy, krzesła czy biurka nie mają takiej samej żywotności jak te robione chociażby 100 lat temu. Poza tym wszystkie są robione na „jedno kopyto”, trudno w nich o jakąś nutkę indywidualizmu. A stare meble nie dość, że mają duszę i historię (być może są w Twojej rodzinie od pokoleń?) to jeszcze cechują się niepowtarzalnym, oryginalnym designem. Pewnie dlatego coraz częściej decydujemy się na ich odnowienie, by nadać im drugie życie. Niektórzy wręcz szukają po antykwariatach i śmietnikach wyjątkowych mebli, perełek, które mogą odnowić.
Wtórne wykorzystanie przedmiotów jest zabiegiem, które co prawda wymaga od nas odrobinę wysiłku i pracy, ale za to generuje mnóstwo satysfakcji i oszczędza pieniądze. No i oczywiście surowce i zasoby planety.
Przede wszystkim nieprawdą jest, że trzeba posiadać jakieś szczególne umiejętności by zabrać się za własnoręczną renowację mebli. W intercecie jest obecnie tyle tutoriali, że nawet samodzielne obicie starej kanapy nie powinno być zbytnio kłopotliwe. Wiem, co mówię – dowiedz się stąd Jak odnowić starą kanapę.
Upcycling mebli
Ten trend przerabiania starych przedmiotów w nowe nosi miano upcycling i dotyczy nie tylko mebli. My jednak w tym artykule zajmiemy się właśnie meblami i pomysłami na nie.
Przede wszystkim potrzebne nam są pomysły na to co chcemy uzyskać z naszych mebli. Naszym ograniczeniem może być jedynie nasza wyobraźnia. Jeśli jej użyjemy, możemy stworzyć kanapę nawet z przeciętej na pół żeliwnej wanny lub ze złączonych ze sobą dwóch krzeseł.
Bardzo modne stało się przerabianie starych maszyn do szycia z żelaznym stelażem na stoliki. Ale kto powiedział, że i tu należy się ograniczać? Stara żeliwna konstrukcja może również świetnie sprawdzić się jako stelaż pod umywalkę w łazience.
Pomysły na drugie życie mebli
Ciekawe pomysły przychodzą ludziom także jeśli chodzi o tworzenie nietypowych stolików kawowych z odzysku. Spójrzcie tylko na poniższe przykłady – stara walizka i lustro w ciekawej ramie stały się niepowtarzalnymi stołami. A może stolik ze starego radia lub skrzyni? Taki recykling mebli to także pomysł na ciekawe hobby i spędzenie wolnego czasu w kreatywny sposób.
Niektóre renowacje naprawdę nie są jakoś szczególnie kosztowne i trudne w wykonaniu. Czasem wystarczy jedynie przemalować starą komodę na inny kolor i już. Jeśli zaś chodzi o meble tapicerowane, w prosty sposób samodzielnie możemy przygotować bardzo modny patchworkowy fotel samodzielnie, który będzie wyglądał jak designerski drogi mebel. Kluczem do sukcesu są oczywiście odpowiednie tkaniny obiciowe, które możemy kupić online w sklepie z materiałami tapicerskimi.
By drugie życie naszych mebli było naprawdę długie, stawiajmy na porządne materiały.
Modne obecnie są tapicerki z motywami regionalnymi i kwiatowymi. Niesłabnącą popularnością cieszą się również motywy roślinne takie jak egzotyczne liście monstery i palmy. Mebel można obić też jednokolorowym materiałem a motywu ze wzorem użyć jako kolorowego akcentu tylko w jednym miejscu – np. rancie.
Odnawiając stare meble często wymieniamy też uchwyty na inne – nietypowe lub klasyczne. Kierujmy się zasadą – jeśli cała bryła jest naszym szaleństwem twórczym, to wybierzmy raczej stonowane gałki i uchwyty. Natomiast jeśli pozostawiliśmy kolor i kształt mebla stonowany, możemy poszaleć z nietuzinkowymi, kolorowymi uchwytami.