eko choinka boże narodzenie

Eko choinka – sztuczna czy prawdziwa? Jaką wybrać?

Jak co roku o tej porze powracają tematy prezentów, kto jaką potrawę przygotowuje i jaką choinkę w tym roku kupujemy. Czy wyciągamy z piwnicy wysłużone, stare drzewko czy kupujemy żywą. Czy eko choinka to taka z lasu czy sztuczna z marketu? Kiedyś człowiek kierował się jedynie względami estetycznymi tudzież ekonomicznymi. W obecnych czasach coraz więcej ludzi zwraca też uwagę na ekologiczny wymiar świąt.

Między Bogiem a prawdą taka zupełnie eko choinka to taka, której pozwolimy spokojnie rosnąć w lesie. Co jednak zrobić, jeśli chcemy jednak mieć to świąteczne drzewko, a z drugiej strony zależy nam na jak najmniejszej ingerencji w środowisko. Musimy sobie uświadomić, że każda choinka czy to sztuczna czy prawdziwa obciąża środowisko na etapie produkcji, transportu oraz przetworzenia resztek. Chodzi o to, by w jak największym stopniu zminimalizować to obciążenie. Przejdźmy zatem do konkretów.

Czy cięte drzewko to eko choinka?

Przeciwnicy takich choinek uważają, że jest to niepotrzebna wycinka drzew, które rosły kilkanaście lat tylko po to, by ostatecznie uschnąć w naszym mieszkaniu. A co z drzewkami, które nie zostaną sprzedane? Podlegają utylizacji. Zwolennicy bronią takiego rozwiązania, tłumacząc, że takie drzewka nie pochodzą z lasów lecz ze specjalnych plantacji, a po świętach taką choinkę można przetworzyć. Gałęzie można bez problemu kompostować. W niektórych po świętach urządzane są specjalne zbiórki żywych choinek. Przeprowadzają je różne organizacje, które między innymi zajmują się przetwórstwem drewna. Wówczas będziesz mieć pewność, że drewno pochodzące z Twojego drzewka zostanie profesjonalnie przetworzone np. na pellet.

Odradzamy natomiast spalania takiej choinki. Drzewo rośnie przez kilkanaście lat, w tym czasie gromadząc zapasy węgla, które po spaleniu w jednej chwili wydostaną się do atmosfery powodując zanieczyszczenie powietrza.

cięte żywe choinki
eko choinka – żywa i cięta

Wróćmy jednak do okresu przedświątecznego. Wybierając choinkę, szukajmy takiej z lokalnych plantacji. Im bliżej nas uprawiana, tym lepiej. Największy negatywny wpływ na środowisko mają gazy cieplarniane uwalniane podczas transportu drzewek.

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że drzewko jest ekologiczne, sprawdź też z jakiej plantacji pochodzą. Plantacja plantacji nierówna. Podpytaj jakich nawozów używano do uprawy choinek i czy plantacja dba o różnorodność biologiczną.

Eko choinka w donicy

Alternatywą dla ciętych choinek są te z korzeniami, które kupujemy w donicach. Eliminuje to kwestię co zrobić z drzewkiem po świętach. W teorii oczywiście. W praktyce niektóre z choinek mają tak bardzo uszkodzone korzenie, że drzewko zwyczajnie usycha po kilku tygodniach. Upewnij się, że bryła korzeniowa nie jest uszkodzona. A jeszcze lepiej – że drzewko od początku rosło w donicy. Trudno jest bowiem nie uszkodzić korzeni świerka czy jodły podczas wykopywania. Jodła ponieważ ma głęboki system korzeniowy, a świerk z kolei ma korzenie bardzo rozłożyste.

eko choinka w donicy
choinka w doniczce

Po świętach choinka w doniczce wraca „do siebie” – myślą laicy i szturmem lecą z łopatą zakopywać swe świerki kujące i jodły kaukaskie w lesie. No niestety, nie jest to dozwolone. Sadzenie choinek gdzie popadnie nie jest dobre dla ekosystemu, gdzie takie odmiany normalnie nie rosną. Wszak nie są to już rodzime gatunki wycinane z lasu, ale specjalnie wyhodowane. Jeśli już chcesz takie drzewko zasadzić, wybierz swoje własne podwórko lub ogródek działkowy, a i wtedy nie masz pewności, że drzewko nie uschnie.

Sztuczna choinka

Wykonana z tworzyw sztucznych choinka jest kontrowersyjnym rozwiązaniem jeśli chodzi o ekologię. No bo do jej produkcji wykorzystuje się zdecydowanie więcej ilości materiałów niż w przypadku tych prawdziwych, co wiąże się z wyższym śladem węglowym takiej choinki. Co jednak jeśli mamy już taką choinkę w domu? Wtedy sprawa wygląda nieco inaczej – lepiej używać coś, co się już ma niż kupować nowe.

Dlatego jeśli decydujesz się na sztuczne drzewko, używaj jej maksymalnie jak najdłużej.

Wypożyczalnia choinek

Tak, jest już nawet wypożyczalnia żywych choinek w donicy. Możesz nawet co roku wypożyczać to samo drzewko, podziwiając jak dużo podrosło przez rok. Nie musimy się też martwić co zrobić z drzewkiem po świętach – po prostu oddajemy je z powrotem na plantację.

Jakakolwiek by nie była, choinka przynosi do domu magiczną atmosferę świąt.

Scroll to Top