eko ogród ogród ekologiczny

Eko ogród – na czym to polega?

Posiadanie własnego kawałka ziemi czy to przy domu czy na ogródkach działkowych jest w pewnym sensie samo w sobie ekologiczne. Ale czy na pewno? Nie wszystkie nasze ogrodnicze działania można zaliczyć do ekologicznych. Bo eko ogród to nie tylko kilka drzewek, rabatka i kompostownik. Podpowiemy Ci jak wprowadzić w życie koncepcję ekologicznego ogrodu.

Co to jest eko ogród?

Koncepcja eko ogrodu przewiduje przede wszystkim odtworzenie naturalnego środowiska. Bez idealnie przystrzyżonego trawnika i z minimalną ilością betonu w ogrodzie. To także własne grządki, na których sami uprawiamy swoje plony, a resztki przetwarzamy w kompostowniku. Ogród eko jest zamkniętym ekosystemem, który jest samowystarczalny.

eko ogródek

Ogród ekologiczny to uprawa roślin w zgodzie z naturą. W takim ogrodzie jest miejsce dla każdej rośliny. Trawnik nie ma być od linijki – wręcz przeciwnie. Mile widzianymi akcentami w trawie są polne kwiaty i tak zwane samosiejki. A w ogóle zamiast trawnika najlepiej w duchu eko założyć łąkę kwietną.

Więcej w tym temacie przeczytasz – Łąka kwietna – co to jest i jak ją założyć?

Zakładanie ogródka ekologicznego

Generalnie niektórzy mówią, że istota ogródka sama w sobie jest ekologiczna. Ale niektóre elementy szczególnie sprawią, że Twój kawałek zieleni zamieni się w oazę nie tylko dla Ciebie, ale także dla zamieszkujących go roślin i zwierząt.

Przede wszystkim podstawową zasadą jest nieużywanie lub znaczne ograniczenie stosowania środków chemicznych i oprysków roślin. Odchwaszczanie tylko ze względów estetycznych i to jeszcze środkami chemicznymi nie powinno mieć miejsca.

Fajnie jest też jeśli masz staw w ogrodzie lub założysz choćby najmniejsze oczko wodne. Dzięki temu zwierzęcy mieszkańcy mają dostęp do wody. Jeśli nie stać Cię na takie rozwiązanie, zawsze możesz postawić poidełko dla ptaków.

Cóż to za ogród bez kawałka cienia, a ten najlepiej dają drzewa. Bardzo cenne pod względem ekologicznym są tzw. drzewa pionierskie, które wytrzymują bardzo trudne warunki. Do gatunków pionierskich zaliczamy brzozę, topolę osikę, sosnę, olszę czy wierzbę iwa.

Zobacz także – Karmniki dla ptaków – DIY z recyclingu

Ogródek eko to filozofia

Wstrzymajcie się jednak przed wyprawą do marketu budowlano-ogrodniczego. Wbrew pozorom nakupienie sadzonek ze sklepu wcale nie jest takie ekologiczne jakby się wydawało. Sadzonki hodowane są na substracie torfowym, a pozyskiwanie go wiąże się z degradacją i wysuszaniem mokradeł, skąd pobiera się torf. Co zatem zrobić? Słuchajmy natury, nauczmy się rozmnażać sadzonki sami lub pozyskiwać je w inny sposób. Komuś na działce zbytnio rozrósł się krzew lub kwiat? Poproś o szczepkę. Poza tym doceń to, co rośnie dziko – te rośliny również mają swój urok i warto o nie zadbać.

Sprawdź też artykuł – Mocz jako nawóz.

Ogród to miejsce nie tylko dla ludzi

Cenna uwaga, o której często zapominamy lub wręcz nie bierzemy jej pod uwagę. W ogrodzie oprócz nas bytują też inne organizmy. Pozbywamy się ślimaków, komarów, turkuci, szpaków, szczurów, kretów, pająków, os, że wymienię kilku. A bycie eco to pozwolenie na bioróżnorodność wśród roślin i zwierząt. Jeśli któreś ze zwierząt zbytnio np. częstuje się naszymi plonami, postarajmy się je odstraszyć lub pozbyć w sposób ekologiczny – bez zbędnej chemii. A najlepiej będzie, jeśli nauczymy się żyć z nimi w zgodzie i zaakceptujemy. Wszak one też są częścią wielkiego kręgu życia i mają swoje miejsce w ekosystemie.

Scroll to Top