urna ekologiczna

Ekologiczna urna – biodegradowalna

Jest wiele powodów dla których ekologiczna urna, która rozkłada się w ziemi jest rozwiązaniem nie tylko przyjaznym środowisku, ale także ekonomicznym. Z roku na rok cmentarze komunalne rozrastają się, zabierając coraz większe tereny. I choć przekonaliśmy się już do kremacji i chowania naszych zmarłych w urnach, to problem coraz bardziej stłoczonych cmentarzy nie znika.

Grunty stają się coraz bardziej cenne. Trzeba wygospodarować miejsce pod uprawę i pod mieszkania. Tego wszystkiego nie ułatwia zmiana klimatu, przez którą poziom mórz wzrasta. Będziemy musieli coraz lepiej gospodarować przestrzenią.

Alternatywą dla tradycyjnego pochówku ma stać się ekologiczny pogrzeb w biodegradowalnej urnie. Jest to urna, która po pochówku ulega całkowitemu rozkładowi. W pakiecie z urną znajdują się nasiona lub sadzonki roślin, a prochy służą za swego rodzaju nawóz. W ten sposób po śmierci wyrasta na nas drzewo, które staje się naturalnym pomnikiem, śladem jaki zostawiamy po sobie.

Jak wygląda ekologiczna urna?

Biodegradowalna urna swoim wyglądem przypomina ekologiczne doniczki. W sumie jeśli się nad tym zastanowić, ich cel jest podobny. Na ludzkich prochach mają na celu wyhodowanie nowego życia – rośliny. Kształty są różne – od kulistych po owalne czy kwadratowe.

Z czego robi się urny bio?

Urna wykonana jest z celulozy i włókien naturalnych, a w środku umieszcza się dodatkowo nasiono lub sadzonkę dowolnej rośliny. Można zasadzić na przykład ukochane drzewo lub krzew zmarłej osoby. Do wykonania biodegradowalnych urn używa się też ekstrakty roślinne, piasek czy sól morską.

Głównym celem ekologicznej urny jest jej całkowity rozkład i nie pozostawianie żadnych toksycznych pozostałości. Po paru latach cała zawartość urny – prochy i pojemnik – są wchłaniane w glebę, przekazując minerały kolejnemu życiu – roślinie.

Czy urny biodegradowalne są dostępne w Polsce?

Obecnie można już dostać ekologiczne urny w Polsce, choć nadal są one produktem niszowym. Większą popularnością cieszą się wśród właścicieli zwierząt, którzy chcą pochować swojego pupila.

Do wyboru oprócz kartonowo-celulozowych urn są też drewniane, które choć dłużej się rozkładają, również wykonane są z materiałów naturalnych, nie szkodzących naturze.

Czy w Polsce można mieć pogrzeb ekologiczny?

Pierwszym cmentarzem w Polsce, który pozwala na ekologiczny pochówek jest cmentarz komunalny w Poznaniu. Na specjalnie wyznaczonej polanie grabarze będą chować tylko ekologiczne urny. Miejsce to już dziś nazywane jest Lasem Pamięci. Jest to nowatorskie rozwiązanie, bo w tym miejscu nie będzie ani żądnych krzyży, ani tablic z imionami zmarłych. Te będzie można umieścić na specjalne życzenie na wyznaczonych do tego celu kamieniach i to tam będzie można składać zmarłym kwiaty i znicze.

Scroll to Top