ekologiczne życie

Ekologiczne życie – 10 sposobów jak wdrożyć eko nawyki?

Niektórym wydaje się, że ekologiczne życie to jakaś moda czy fanaberia; że on razu trzeba instalować fotowoltaikę, nie jeść mięsa i przestawić się na życie pełne wyrzeczeń. Bez pralki, telewizora czy prądu za to z przydomowym ogródkiem warzywnym i bez plastiku.

Poza tym – ekologia i troska o środowisko to również wiele oszczędności dla gospodarstwa domowego. To zrównoważone i przemyślane zakupy i ograniczenie zużycia wody oraz prądu. Zobacz nasze 10 sposobów na bardziej ekologiczne życie.

1. Oszczędzaj wodę

Pierwszym naszym tipem jest oszczędzanie wody. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą – zainwestuj w zmywarkę. Pralkę włączaj też, gdy jej bęben jest już pełen. Bierz szybkie prysznice zamiast długich kąpieli, a podczas mycia zębów koniecznie zakręć lejącą się wodę. W ten sposób oszczędzisz nie tylko zużycie wody, ale również pieniądze.

Więcej o oszczędzaniu wody przeczytasz w artykule – Oszczędzanie wody – 10 praktycznych porad

2.Oszczędzaj prąd i energię elektryczną

Jeśli chcesz prowadzić bardziej ekologiczne życie, pamiętaj, żeby gasić światło w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma. Staraj się też maksymalnie wykorzystać naturalne źródło światła. Telewizory, komputery, radia – jeśli z nich nie korzystasz, wyłącz je. Oszczędzisz w ten sposób energię elektryczną.

Pierz w niższych temperaturach i na krótszych programach. To oszczędność energii rzędu 40% w porównaniu z wyższą temperaturą i dłuższym cyklem.

Zmień sprzęty na bardziej energooszczędne. Najwięcej prądu zużywa lodówka i pralka, dlatego warto zainwestować w te sprzęty. Żarówki wymień na ledowe.

3. Ekologiczne życie od kuchni- planuj posiłki

Robiąc listę zakupów (a jeśli i tego nie robisz, to najwyższa pora abyś zaczął), planuj posiłki z wyprzedzeniem. Kupuj tylko tyle, by nie marnować żywności. Staraj się też wykorzystywać to, co Ci zostanie z poprzedniego obiadu. Z ziemniaków z poprzedniego dnia możesz zrobić kluski albo kopytka na następny, a na bazie rosołu przygotujesz praktycznie każdą zupę.

W miarę możliwości ogranicz też spożycie mięsa – zwłaszcza wołowego. Wprowadź do swojego jadłospisu więcej warzyw i owoców.

Odpady jak obierki i resztki z obiadu możesz kompostować. I jest to rozwiązanie także dla osób mieszkających w bloku. Nie wierzysz? Przeczytaj – Kompost – jak wykorzystać resztki organiczne w kuchni?

4. Segreguj śmieci

Jeśli już jesteśmy w temacie kompostowania resztek to pamiętaj też o innych śmieciach. Segreguj swoje odpady. Osobno szkło, osobno plastik i tworzywa sztuczne oraz papier. Zbieraj plastikowe nakrętki, a zużyte baterie wrzucaj do specjalnych pojemników, które teraz są praktycznie w każdym markecie.

5. Ogranicz plastik

Przyjrzyj się swoim zakupom i zobacz jak dużo rzeczy opakowane jest w plastik, który niedługo po przyjściu do domu ląduje w koszu. Może da się znaleźć produkty w opakowaniach bardziej przyjaznym środowisku? Chodź na zakupy z własnymi torbami wielorazowymi i nie używaj tych plastikowych. Owoce i warzywa waż w siateczkach wielokrotnego użytku. Spróbuj przestawić się na soki i mleko sprzedawane w szklanych butelkach, zamiast w kartonach z plastikiem.

6. Ogranicz zużycie papieru – wybieraj wersje elektroniczne

W dobie smartfonów i innych tego typu urządzeń, nie ma potrzeby drukowania biletów, kupowania wersji papierowych czasopism itp. Wszystko możemy mieć w telefonie, bez potrzeby używania w tym celu papieru.

ekologiczne życie oszczędzaj papier
oszczędzaj papier

Kartki, świstki, notesiki, zeszyty – wszystko to staraj się wypełnić do ostatniego wolnego miejsca zanim wyrzucić.

7. Kupuj mniej, ale lepszej jakości

Zamiast co chwilę kupować na przykład ubrania, buty czy sprzęt, zainwestuj w ten lepszej jakości, by posłużył Ci dłużej. Jeśli już koniecznie chcesz zmienić swoją garderobę – nie wyrzucaj starych ciuchów. Oddaj je potrzebującym lub sprzedaj. Wybierz się do secondhandu lub kupuj ciuchy przez internet z drugiej ręki. Wiele z nich są w idealnym stanie, a kosztują nawet o połowę mniej.

Zobacz też sposoby na:

Ekologiczne zakupy

8. Ograniczaj jazdę samochodem – wybierz rower lub komunikację miejską

Samochód używaj tylko jeśli naprawdę tego potrzebujesz. Do sklepu za rogiem naprawdę jesteś w stanie pójść na nogach. Będzie to z korzyścią i dla Twojego zdrowia i dla środowiska. No i oczywiście dla Twojego portfela. Od czasu do czasu wybierz środki komunikacji miejskiej zamiast auta. Ewentualnie zabierz się z kolegą z pracy – jeździcie na zmianę wspólnie.

Możesz też przesiąść się na rower albo modną ostatnio hulajnogę elektryczną.

9. Własna uprawa warzyw i owoców

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem swojego ogródka, posadź w nim swoje warzywa. Nie musisz od razu zostać samowystarczalnym rolnikiem. Kilka grządek ziół i warzyw w zupełności wystarczy na początek. Zobaczysz, że takie dbanie o ogródek warzywny daje wiele radości i satysfakcji. Poza tym każdy kto uprawia swoje plony, mówią że smakują mu zawsze najlepiej.

10. Nie wyrzucaj – napraw lub przerób

Zamiast od razu skazywać stare sprzęty na śmietnik, zastanów się czy nie można by ich przypadkiem naprawić lub przerobić? Odnawianie starych mebli to trend, który jest modny od kilku sezonów, a własne przeróbki krawieckie znów wracają do łask.

Elektronikę zanieś do serwisu – być może da się to jeszcze naprawić. Jeśli nie, możesz wykorzystać części i zrobić coś kreatywnego.

Niektórzy idą o krok dalej i nawet po śmierci chcą być ekologiczni. Przeczytaj artykuł: Ekologiczna urna – biodegradowalna.

Scroll to Top