Zielona przestrzeń w Twoim Domu

Ekologiczność ogrodów zimowych – zielona przestrzeń w Twoim domu

Ogrody zimowe, zwane również Wintergarten czy oranżeriami to coraz popularniejsze w naszym kraju rozwiązanie. Pojawiają się w różnego typu domach – tych bardzo starych, ale i zupełnie nowoczesnych. Pasują do wielu styli. Dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń i odpowiedniej orientacji, pozwalają one na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła słonecznego, co przyczynia się do oszczędności energii. Ponadto, właściwie zaprojektowane ogrody zimowe mogą pełnić funkcje izolacyjne, pomagając utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach i zmniejszając zapotrzebowanie na sztuczne ogrzewanie. Z tych powodów są one cenione przez osoby szukające zrównoważonych rozwiązań do swoich domów. Jak te piękne przydomowe elementy architektury mogą zmienić ekologię i nasze podejście do niej? Sprawdźmy to razem!

Zacznijmy od definicji: co to jest ogród zimowy?

W dzisiejszym znaczeniu ogrodem zimowym nazywamy przestrzeń, która najczęściej wznoszona jest ze szklanych i metalowych elementów. Pierwotnie były takie przestrzenie projektowane po to, by rzeczywiście przechowywać w nich rośliny, gdy na dworze temperatury są ujemne. Dzisiaj takie ogrody pełnią nieco inną funkcję – najczęściej jest to po prostu dodatkowe miejsce do relaksu, które zapewnia bardzo dużo światła naturalnego. Dobrze zaplanowany i urządzony w funkcjonalny sposób ogród zimowy może być integralną częścią domu. Jego liczne ekologiczne zalety obejmują między innymi poprawę efektywności energetycznej i możliwość wykorzystania przestrzeni pod uprawę roślin w sposób istotny dla środowiska.

Jak wygląda ogród zimowy?

Pod względem budowlanym ogrody zimowe są konstrukcjami składającymi się ze szkieletu, najczęściej metalowego bądź drewnianego, rzadziej z PCV. Cechą charakterystyczną są duże przeszklenia. Ściany i dach wykonane są z szyb termoizolacyjnych, które zapewniają dostęp światła, a jednocześnie chronią przed stratami ciepła. Dzięki takim rozwiązaniom, konstrukcja może być wolnostojąca lub dobudowana do budynku, najczęściej przy tarasie lub salonie. Ważnymi elementami są również systemy wentylacyjne oraz ogrzewanie, które pozwalają na całoroczne użytkowanie ogrodu zimowego.

Ekologiczny wymiar wintergartenów

Biorąc na tapetę temat ekologiczności ogrodów zimowych, można dojść do całkiem interesujących wniosków. Ogrody takie oferują szereg korzyści ekologicznych, które są w stanie wspierać zrównoważony rozwój i zapewniać oszczędność energii. Po pierwsze ogromne ilości naturalnego światła, które wpadają do domu. Dzięki dużym przeszkleniom oświetlenie jest dużo większe. Szkło pozwala maksymalizować wykorzystanie energii słonecznej, która może dostawać się do wnętrza z każdej praktycznie strony. Promienie słońca nagrzewają powietrze wewnątrz ogrodu, co wspomaga ogrzewanie przylegających pomieszczeń i zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczne źródła ciepła.

Kolejnym pro-ekologicznym akcentem jest poprawa izolacji termicznej budynku. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ogród zimowy działa jak dodatkowy bufor cieplny. Swoją specyfiką jest w stanie stworzyć dodatkową warstwę izolacyjną pomiędzy częścią mieszkalną, a otoczeniem, ograniczając straty ciepła i nadmierne ogrzewanie się latem. Naturalne dogrzewanie pomieszczeń pozwala nieco obniżyć rachunki za ogrzewanie, a także zmniejszyć zużycie energii, co wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Warto wspomnieć również o możliwości zastosowania systemu zbierania deszczówki w ogrodach zimowych. Woda ta może być zbierana np. z przyległych powierzchni dachowych. Tak nagromadzona woda znakomicie nada się do nawadniania roślin w domu – dzięki temu ograniczymy zużywanie wody wodociągowej.

Wintergarten – ogród zimowy zaaranżowany na strefę relaksu

Jak urządzić ogród zimowy? Jakie funkcje może spełniać?

Tak naprawdę w tej kwestii możesz zrobić w nim co tylko chcesz. Może być to naturalne przedłużenie salonu ogród, jadalnia czy przechowalnia. Im bardziej urozmaicona ma to być przestrzeń, tym oczywiście trudniej. Warto jednak zaplanować to miejsce w taki sposób, by wykorzystać jego niesamowity potencjał. Jak to zrobić? Jak urządzić ogród zimowy by cieszyć się jego magią?

Po pierwsze: strefa relaksu

Ogród zimowy może być fantastycznym miejscem do odpoczynku. Wystarczy, że ustawisz wygodne meble – ulubione fotele, sofę, stoliki czy krzesła. Dodaj trochę roślin, pled lub dywanik i gotowe. Taka strefa relaksu doskonale sprawdzi się jako miejsce na popołudniowy odpoczynek czy przyjmowanie Gości, gdy Ci pojawią się znienacka.

Druga opcja: jadalnia

Taki ogród zimowy i oranżeria to wręcz idealne miejsce na jadalnie. Pięknie oświetlone, pozwalające na trwałe obcowanie z naturą. Czy możesz sobie wyobrazić jak pięknie będzie wyglądała świąteczna kolacja w takiej jadalni? To absolutnie fantastyczna opcja dla właścicieli domów, którzy mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

Trzecia opcja: nowoczesne biuro

Biuro w ogrodzie zimowym brzmi jak marzenie. Ogród zimowy doskonale sprawdzi się jako miejsce pracy biurowej. Biurko przy dużych oknach zapewnia świetne warunki do pracy, z dostępem do naturalnego światła i widokiem na otoczenie. Do tego znakomicie się prezentuje. Całości dopełnią wygodne fotele, biblioteczka.

Strefa artystyczna, Sala fitness, studio jogi, siłownia

To tylko kilka innych pomysłów na to jak wykorzystać ogrody zimowe przy domu. Sposobów na adaptację takiej przestrzeni jest naprawdę wiele, ale to od Ciebie zależy na co ją przeznaczysz i w jaki sposób wykończysz.

wintergarten
Wintergarten 6×3 produkowany przez firmę JW Company

Dlaczego warto postawić na ogród zimowy?

Ogrody zimowe wspierają ekologiczny styl życia, redukując zużycie energii dzięki naturalnemu oświetleniu i dogrzewaniu wnętrz. Ich konstrukcja poprawia izolację termiczną domu, a możliwość uprawy roślin sprzyja lokalnemu, zrównoważonemu ogrodnictwu. Dodatkowe korzyści, takie jak zbieranie deszczówki czy zastosowanie ekologicznych materiałów, czynią je przyjaznym środowisku rozwiązaniem. Inwestycja w ogród zimowy to nie tylko estetyczne i funkcjonalne udogodnienie, ale również sposób na obniżenie śladu węglowego i zbliżenie się do natury w codziennym życiu. Czy musimy bardziej Cię przekonywać?

Scroll to Top