dom ekologiczny co to

Ekologiczny dom – na czym polega i ile kosztuje?

Ekologiczny dom to taki, który jest wybudowany z lokalnych, naturalnych materiałów, jest maksymalnie energooszczędny i nie ingerujący w środowisko naturalne. Już w fazie projektowania trzeba przewidzieć odpowiednią lokalizację na działce, materiały do budowy i sposób ogrzewania. Wszystko to składa się na budowę eko-domu.

Co oznacza, że dom jest ekologiczny?

Decydując się na budowę domu, często głównym kryterium wyboru jest cena. Koszt materiałów, budowy oraz późniejszego utrzymania budynku. Czy można zbudować dom, który nie tylko jest tani, ale również ekologiczny? Odpowiednio zaprojektowany dom może być oszczędny, ciepły i eko. Jak tego dokonać?

Eko-dom buduje się, mając na uwadze środowisko naturalne. Materiały wykorzystane przy budowie pochodzą głównie z surowców odnawialnych i od lokalnych dostawców. Dlaczego od lokalnych? Ponieważ sam transport materiałów ma również negatywny wpływ na środowisko – spaliny. Bardzo ważnym kryterium jest też odpowiednia technologia – stawia się na energooszczędność takiego domu oraz jego maksymalną samowystarczalność energetyczną. Najczęściej stawia się na fotowoltaikę, która stawia na pozyskiwanie własnej energii ze słońca. Jest to bardzo efektywny sposób na wykorzystanie źródeł odnawialnych.

Więcej o źródłach odnawialnych przeczytasz tutaj – Odnawialne źródła energii – przykłady.

Ponadto dom budowany by był jak najbardziej ekologicznym już w fazie projektu przewiduje ogrzewanie surowcami odnawialnymi. Idąc krok dalej – instaluje się w takich domach również własną oczyszczalnię ścieków oraz specjalną instalacje podziemną pozwalającą na odzyskiwanie i wykorzystanie deszczówki. Być może na początku te inwestycje wyjdą drożej niż przy budowie tradycyjnej, niemniej należy traktować je jako inwestycję zwrotną. Koszty po niedługim czasie się zwracają, a ponadto obniżamy nasz negatywny wpływ na środowisko.

Z czego buduje się domy-eko?

Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjnym domem, a budownictwem ekologicznym jest materiał. Zazwyczaj myśląc dom, mówimy o materiałach takich jak cegła, dachówka i beton. Natomiast podstawą przy budowie ekologicznej są drewno, gliniane pustaki oraz łupki i blacha miedziana na dach. Ponadto sam czas budowy domu ekologicznego jest nawet o połowę krótszy niż tradycyjnego.

Ekologiczny dom z bali

Bardzo klimatyczne i jakże przyjazne środowisku są domy z bali. Podstawowym surowcem jest naturalnie drewno w postaci litych drewnianych bali o średnicy 10-35 cm. Ponieważ są przetworzone tylko w niewielkim stopniu, klasyfikują się jako bardzo ekologiczne. Dom z drewnianych bali jest jednak dość problematyczny jeśli chodzi o jego izolację. W tym celu stosuje się np. silikaty, beton komórkowy oraz glinę.

Dom szkieletowy

Podobnie jak w przypadku domu z bali, dom szkieletowy stawia się z drewna. Powstaje stabilna, drewniana konstrukcja, którą następnie wypełnia się włóknami celulozowymi, drzewnymi lub konopnymi. W tym przypadku budulec stanowi również izolację budynku.

dom szkieletowy ekologiczny

Dom z gliny

Gliniane domy zazwyczaj kojarzą się z lepiankami. Co prawda bazują na tym samym surowcu, jednak technologia od tego czasu posunęła się znacznie do przodu. W tej chwili dom buduje się z bloków glinianych lub słomiano-glinianych. Takie cegły można wykonać samodzielnie lub kupić, gdyż są dostępne normalnie w sprzedaży. Zazwyczaj gliniany dom stawia się na szkielecie z drewna, więc jest to wariant domu szkieletowego.

Ekologiczne instalacje w domu

Podstawą przy ekologicznej budowli jest ogrzewanie nie korzystające z paliw kopalnych. Stawia się na alternatywne rozwiązania w postaci pieca na pellet i instalacje fotowoltaiczne. Dobrym rozwiązaniem jest także pompa ciepła i rekuperacja – czyli instalacje pozwalające na efektywne pozyskanie ciepła i jego dystrybucję wewnątrz budynku. Jeśli zaś chodzi o instalację wodną to można ją zaopatrzyć w drugi obieg, który wykorzystuje deszczówkę. Polecamy również zainstalowanie własnej ekologicznej oczyszczalni ścieków.

Na koniec nie zapomnijmy o samych sprzętach. Warto zakupić energooszczędne urządzenia AGD i RTV oraz świetlówki.

Dach w domu ekologicznym

Jak już wspomnieliśmy wcześniej dobrym rozwiązaniem na dach w domu eko jest użycie blachy z miedzi. Są też inne opcje jak dachówki łupkowe, które pozyskiwane są z naturalnego łupku i oprócz oczywistych walorów ekologicznych są bardzo eleganckie jak i trwałe. Można też pokryć swój dach dachówkami cementowymi, które ze względu na mało energochłonny proces produkcji ze wszystkich dachówek są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Z opcji pokryć dachowych do wyboru mamy jeszcze strzechę trzcinową, gonty i wióry drewniane. Przy zastosowaniu tych wariantów trzeba jednak szczególnie zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa i odpowiednio zabezpieczyć dach przed ewentualnym pożarem. Ponadto dach to miejsce, gdzie zazwyczaj instaluje się panele fotowoltaiczne, dlatego planując materiał na jego pokrycie, musimy już w fazie projektu zdecydować, który materiał wybrać i czy będzie można na nim zrobić później instalację.

Ciekawą opcją są też dachy solarne czyli swego rodzaju dwa w jednym. Jest to bardzo eleganckie rozwiązanie, gdzie panele fotowoltaiczne są niejako pokryciem dachowym samym w sobie.

Ekologiczny dom – koszty budowy

Dom domowi nierówny – koszt zależy od kilku czynników takich jak metraż, użyte technologie, koszty robocizny, miejsce budowy i sam projekt domu. Niestety w Polsce mało jest jeszcze firm specjalizujących się w budowie domów z bali, szkieletowych czy glinianych. Już sam ten fakt sprawia, że za samą robociznę możemy zapłacić więcej niż w przypadku budowy domu metodą tradycyjną. Z drugiej jednak strony możemy starać się o dofinansowania do ekologicznych instalacji takich jak fotowoltaika czy przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Średni koszt budowy domu z bali za 1m2 wynosi ok. 2000 zł. W przypadku domu szkieletowego ta kwota sięga już 2500 zł za 1m2. Najtaniej wychodzi glina za którą zapłacimy 850 zł za 1m2.

Jeśli chodzi o pokrycie dachowe najtaniej wychodzi gont drewniany 100-150 zł za 1m2. Blacha miedziana, łupek czy strzecha trzcinowa wychodzą z kolei po 200-250 zł. Najdroższą opcją jest dach z panelem solarnym – 700 zł za 1m2. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mamy tu już w cenie fotowoltaikę.

Ubezpieczenie domu ekologicznego

Ponieważ dom ekologiczny budowany jest zazwyczaj z drewna i jego pochodnych, jest też bardziej podatny na pożary. Nic więc dziwnego, że jego ubezpieczenie jest droższe w porównaniu z tym budowanym w technologii tradycyjnej. Taka polisa może wynieść nawet 100% wyższą składkę, ponieważ dom ma tzw. konstrukcję palną.

Zobacz także – Jak oszczędzać prąd? – skuteczne sposoby na bycie oszczędnym

Dom pasywny a ekologiczny – różnice

Choć wydawać by się mogło, że to bardzo podobne budynki, istnieją pewne różnice pomiędzy domem pasywnym, a ekologicznym. Te pierwsze są budowane kładąc nacisk na jak najniższe zużycie energii podczas jego eksploatacji. Stawia się na dobrą izolację takiego domu, by ograniczyć straty ciepła, oraz rekuperację i fotowoltaikę by pozyskać energię jak najmniejszym kosztem. Domy ekologiczne idą o krok dalej. W eko-domach oszczędność to tylko jeden z priorytetów. Głównie chodzi o dobro środowiska – o ekologiczne materiały i jak najmniejszy wpływ na środowisko. Reasumując dom pasywny także można zaliczyć do ekologicznych, bo pod względem eksploatacyjnym jest bardzo oszczędny i bazuje na odnawialnych źródłach energii. Jedyną różnicą są surowce z jakich został wykonany.

Scroll to Top