10 pomysłów na to jak skutecznie dbać o środowisko

Jak dbać o środowisko? 10 przykładów

Od zawsze my – ludzie, traktujemy zasoby Ziemi jak swoją własność. Wycinamy lasy, marnujemy wodę, bardzo szybko zużywamy paliwa kopalne… A wszystkie te surowce nie są niewyczerpalne. Pora się obudzić i wdrożyć w życie nowe zasady działania. Czytaj dalej i dowiedz się jak dbać o środowisko, oraz co możesz zrobić, a co ograniczyć, aby świat stawał się lepszym miejscem do życia dla wszystkich.

Dlaczego musimy dbać o środowisko?

Ciągła wycinka lasów prowadzi do zmian klimatycznych i do nieodwracalnych zmian w strukturze zalesienia globu. Zmniejsza się przez to ilość produkowanego powietrza. Już teraz jesteśmy zagrożeni różnego rodzaju chorobami układu oddechowego powodowanymi przez smog. A co stanie się kiedy czystego powietrza będzie jeszcze mniej?

Działalność człowieka doprowadziła do poważnej degradacji flory i fauny. Ostatnie 50 lat panowania człowieka, przyniosło niepowetowane straty dla środowiska. Aż 20% amazońskich lasów deszczowych przestało istnieć. Populacja kręgowców zmalała o 60%, a liczba gatunków wód słodkowodnych zmniejszyła się aż o 83%. W tak krótkim czasie straciliśmy ponad połowę dzikiej przyrody. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, to w niedalekiej przyszłości leśne wiewiórki zobaczymy już tylko w ZOO.

Musimy zacząć działać szybko i konsekwentnie, aby uratować to czego jeszcze nie zdążyliśmy zabić i zmarnować.

Dbanie o środowisko zaczyna się w domu

Pamiętajmy o tym, że sukces działań dotyczących ochrony środowiska zależy od ilości osób, które się w tę ochronę zaangażują. Dlatego warto zarażać innych swoją wiedzą i postawą. Opowiadać, pokazywać i świecić przykładem. Bardzo prawdopodobne, że ludzie z Twojego najbliższego otoczenia zwyczajnie się nad tym nie zastanawiali i nie mają świadomości, że wystarczy tylko trochę zmienić swoje nawyki, aby pomóc Ziemi w przetrwaniu.

Dlatego też, uświadamiaj dzieci już od najmłodszych lat jak dbać o środowisko. Posprzątajcie razem śmieci podczas spaceru po lesie. Taka nauka zapada w pamięć i ćwiczy charakter młodego człowieka.

Ucz dziecko wrażliwości. Jeżeli będzie umiało zauważyć, że komuś lub czemuś dzieje się krzywda i współczuć, to prawdopodobnie będzie chciało również działać, aby tak się nie zdarzało.
No i oczywiście pamiętaj, że żadne nauki nie przyniosą efektu jeśli będzie stała za nimi tylko teoria. Dlatego też bądź przykładem dla dziecka. Pokazuj mu i opowiadaj jak razem możecie dbać o środowisko.

10 pomysłów na to, jak dbać o środowisko

Plakat przedstawiający sposoby dbania o środowisko naturalne

Oszczędzaj energię

Źródłem prądu jest najczęściej spalanie węgla. Odpowiada ono za największe zanieczyszczenia atmosfery. Prowadzi do efektu cieplarnianego, kwaśnych deszczy i skażenia wód. Jeżeli nie zaczniemy ograniczać spalania węgla, to ten efekt będzie się pogłębiał. Dlatego też musimy zacząć oszczędzać energię. Trzeba niewiele np. wyłączać światło kiedy wychodzimy z pokoju lub mieszkania. To samo tyczy się sprzętów takich jak telewizor, komputer, radio. Bardzo często uruchamiamy je i z nich w ogóle nie korzystamy. Warto też wymienić żarówki na energooszczędne. Zwracaj uwagę na to, aby takie też były sprzęty domowe, które zdecydujesz się kupić do swojego domu.

W ciągu dnia, jeżeli, światło dziennie na to pozwala to najlepiej jest skorzystać właśnie z niego. To lepsze dla naszych oczu i dla naszej planety.

Segreguj odpady

Wygospodaruj w swoim domu miejsce gdzie będziesz odkładać surowce, które mogą być ponownie wykorzystywane. Należą do nich: makulatura, plastik(w tym puszki) i szkło. Pamiętaj, aby z plastikowych butelek odkręcać nakrętki przed wyrzuceniem ich do pojemnika. Pozwoli to na bezproblemowe zgniecenie butelek w miejscach gdzie są przetwarzane. Poza tym w szkołach i różnych instytucjach prowadzone są zbiórki nakrętek od napojów. Plastik wykorzystywany do ich produkcji jest łatwiejszy w przetworzeniu i cenniejszy pod kątem ponownego wykorzystania. Jeżeli można pomóc tak niewielkim kosztem jak odkręcenie nakrętki, to czemu by tego nie robić?

W miarę możliwości odpady do segregacji wyrzucaj bezpośrednio z pojemnika do którego je zbierasz. Nie ma sensu generować dodatkowego śmiecia w postaci kolejnego worka na śmieci.

Kupuj odpowiedzialnie – zmniejszaj ilość śmieci

Robiąc zakupy spożywcze zwracaj uwagę na jakość produktów, ale także na ich opakowania. Wybieraj te, które można później poddać segregacji i przetworzyć np. opakowania papierowe lub szklane.

Kupuj rzeczy na wagę np. owoce, warzywa, orzechy, mrożonki. je oraz pieczywo pakuj do własnych torebek i pojemników wielokrotnego użytku. Nie oszukujmy się. To wcale nie jest takie trudne, zaplanować zakupy i zabrać ze sobą pojemniki, które pomogą zrobić zakupy „bez śmieciowo”.

Oszczędzaj wodę

WHO apeluję, że co kilka sekund na świecie umiera ktoś, właśnie przez choroby wywołane niedostatkiem wody do picia. Powinno dać nam do do myślenia i skłonić do działania. Wystarczy niewiele: szybki prysznic zamiast leżenia w wannie pełnej wody, zakręcanie kurka podczas mycia zębów lub golenia, robienia prania wtedy, gdy uzbiera się cały bęben. Jeżeli masz ogród, nie podlewaj go w czasie ekspozycji na najsilniejsze słońce. Zaczekaj do wieczora, wtedy rośliny skorzystają najbardziej, gdyż woda nie wyparuje od razu.

Zobacz artykuł: 10 praktycznych sposobów na oszczędzanie wody

Wprowadzając do swojego domu zasady, o których tam wspomniałam, zaoszczędzisz całe mnóstwo litrów wody tygodniowo.

Ogranicz jedzenie mięsa

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds.  Wyżywienia i Rolnictwa określiła intensywną hodowlę zwierząt jako jeden z głównych czynników powodujących obecne problemy środowiskowe. Zarówno w skali lokalnej jak i globalnej.  Tysiące zwierząt stłoczonych na małej powierzchni wytwarza potencjalnie niebezpieczne substancje, które powodują szkody w środowisku naturalnym.

Kiedyś było inaczej, gdyż do wykarmienia zwierząt wykorzystywano trawy lub resztki jedzenia. Przy hodowli zwierząt na dużą skalę, ich menu musi bazować na zbożach i soi. Uprawianie tych z kolei w ogromnych ilościach niesie za sobą stosowanie pestycydów i różnego rodzaju nawozów, które w efekcie trafiają do wód gruntowych i je zatruwają. 

Zasada jest prosta jeżeli mniej mięsa będziemy spożywać, tym mniej będzie się go produkować.  Poza tym mięso wcale nie jest jedynym źródłem białka. Do diety możesz wprowadzić białko roślinne i trochę “odciążyć” przemysł hodowli zwierząt.

Wprowadź minimalizm

Czy nie masz czasami wrażenia, że rzeczy i chęć ich posiadania zdominowały Twoje życie? Nadmierny konsumpcjonizm jest poważnym wrogiem środowiska naturalnego. Kupujemy coraz więcej nie zastanawiając się, czy faktycznie potrzebujemy nowych rzeczy. Czas to gruntownie przemyśleć i coś z tym zrobić.

Walcz z chęcią posiadania nowych rzeczy. Na zakupy chodź z listą. Zaplanuj jakie ubrania, kosmetyki i rzeczy codziennego użytku będą Ci potrzebne. Jeśli decydujesz się na zakup nowej rzeczy, starą oddaj lub sprzedaj. Aktualnie jest bardzo dużo miejsc, platform, domów opieki i organizacji, gdzie można to zrobić. Dzięki temu Twoje rzeczy zyskają nowe życie i unikną prostej drogi na śmietnik.

Kupuj ubrania z drugiej ręki. W sklepach typu second hand i na specjalnych platformach można znaleźć prawdziwe perełki za niewielkie pieniądze. A jeżeli przeszkadza Ci noszenie używanych rzeczy, to też jest na to rozwiązanie – możesz filtrować wyszukiwanie i oglądać tylko rzeczy nowe, z metkami, które ktoś kupił impulsywnie i bez przemyślenia i stwierdził, ze wcale ich nie potrzebuje.

Używaj komunikacji zbiorowej

Wiesz ile CO2 produkowanych jest rocznie za sprawą działań statystycznego Polaka? 8 tysięcy kilogramów – to bardzo dużo. Przyczyną jest to, że bardzo dużo poruszamy się autami, które przez złą regulację i nie ekonomiczną jazdę emitują ogromne ilości tego związku do atmosfery. Dobrą praktyką, aby temu przeciwdziałać jest współdzielenie środka transportu np. dojeżdżanie do pracy razem ze współpracownikami mieszkającymi w pobliżu, wspólne wyjazdy na wypoczynek, korzystanie z transportu publicznego, roweru albo rolek.

Badania wykazują niestety, że środowisku najbardziej szkodzi transport lotniczy. Dlatego też korzystaj z jego dobrodziejstw z rozsądkiem.

Wspieraj lokalnych przedsiębiorców

Kupuj sezonowe i lokalne produkty. Zasada jest taka – im krótszą drogę pokonały na Twój stół, tym lepsze są dla środowiska. Poza tym sezonowe owoce i warzywa wymagają znacznie mniej szkodliwych nawozów, aby wyrosnąć.
No i oczywiście, nie marnuj jedzenia. Z badań wynika, że mieszkańcy Unii Europejskiej wyrzucają do śmieci ilość mięsa, która odpowiada wadze 2 miliardów zwierząt hodowlanych. Straszne prawda? Dlatego kupuj tyle jedzenia ile potrzebujesz, a jeżeli masz nadmiar, to zamroź na krótki okres czasu. Zawsze możesz też się nim z kimś podzielić lub zanieść do miejscowej jadłodzielni.

Zrezygnuj z plastikowych toreb

Czy wiesz, ze statystyczny Polak zużywa aż 400 reklamówek? Przerzuć się na torby materiałowe. I pamiętaj, że najlepsza i najbardziej ekologiczna torba wielokrotnego użytku to… ta którą już posiadasz. Z pewnością nie ma sensu składować w domu mnóstwa toreb. Wystarczy pamiętać o tej, jednej czy dwóch, które już masz, kiedy wybierasz się do sklepu.

Szanuj naturę

Nie deptaj trawników, nie śmieć w lesie, po piknikach lub grillach organizowanych na łonie przyrody, teren doprowadź do stanu sprzed Twojej wizyty. Rozważnie i oszczędnie używaj papieru. Nie drukuj, jeżeli to faktycznie nie jest niezbędne.

Zatroszcz się o dzikie pszczoły, którym coraz trudniej jest przetrwać w dzisiejszej rzeczywistości. Wystarczy wystawić im na balkon poidełko, żeby mogły się napić w upalny dzień. Możesz też posadzić na balkonie lub w ogródku miododajne kwiaty. Dużo porad dotyczących pomagania pszczołom i innym dzikim zapylaczom znajdziesz na Facebooku np. na stronie Ratujmy pszczoły lub w grupach tematycznych GRUPA Ratujmy pszczoły.
Pamiętaj – bez pszczół nie będzie roślin, a bez roślin zginiemy także my.

Słowem podsumowania: my ludzie jesteśmy z naturą bardzo ściśle związani. Żyjemy w symbiozie i musimy pamiętać, że degradacja otaczającego nas środowiska to w efekcie również degradacja człowieka. Dlatego warto podjąć kroki, aby dbać o środowisko i je chronić. Z pewnością nam się za to odwdzięczy.