jak dbać o środowisko przykłady

Jak dbać o środowisko? 10 przykładów

Od zawsze my – ludzie, traktujemy zasoby Ziemi jak swoją własność. Wycinamy lasy, marnujemy wodę, bardzo szybko zużywamy paliwa kopalne… A wszystkie te surowce nie są niewyczerpalne. Pora się obudzić i wdrożyć w życie nowe zasady działania. Czytaj dalej i dowiedz się jak dbać o środowisko, oraz co możesz zrobić, a co ograniczyć, aby świat stawał się lepszym miejscem do życia dla wszystkich.

Dlaczego musimy dbać o środowisko?

Ciągła wycinka lasów prowadzi do zmian klimatycznych i do nieodwracalnych zmian w strukturze zalesienia globu. Zmniejsza się przez to ilość produkowanego powietrza. Już teraz jesteśmy zagrożeni różnego rodzaju chorobami układu oddechowego powodowanymi przez smog. A co stanie się kiedy czystego powietrza będzie jeszcze mniej?

Działalność człowieka doprowadziła do poważnej degradacji flory i fauny. Ostatnie 50 lat panowania człowieka, przyniosło niepowetowane straty dla środowiska. Aż 20% amazońskich lasów deszczowych przestało istnieć. Populacja kręgowców zmalała o 60%, a liczba gatunków wód słodkowodnych zmniejszyła się aż o 83%. W tak krótkim czasie straciliśmy ponad połowę dzikiej przyrody. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, to w niedalekiej przyszłości leśne wiewiórki zobaczymy już tylko w ZOO.

Musimy zacząć działać szybko i konsekwentnie, aby uratować to czego jeszcze nie zdążyliśmy zabić i zmarnować.

Dbanie o środowisko zaczyna się w domu

Pamiętajmy o tym, że sukces działań dotyczących ochrony środowiska zależy od ilości osób, które się w tę ochronę zaangażują. Dlatego warto zarażać innych swoją wiedzą i postawą. Opowiadać, pokazywać i świecić przykładem. Bardzo prawdopodobne, że ludzie z Twojego najbliższego otoczenia zwyczajnie się nad tym nie zastanawiali i nie mają świadomości, że wystarczy tylko trochę zmienić swoje nawyki, aby pomóc Ziemi w przetrwaniu.

Dlatego też, uświadamiaj dzieci już od najmłodszych lat jak dbać o środowisko. Posprzątajcie razem śmieci podczas spaceru po lesie. Taka nauka zapada w pamięć i ćwiczy charakter młodego człowieka.

Ucz dziecko wrażliwości. Jeżeli będzie umiało zauważyć, że komuś lub czemuś dzieje się krzywda i współczuć, to prawdopodobnie będzie chciało również działać, aby tak się nie zdarzało.
No i oczywiście pamiętaj, że żadne nauki nie przyniosą efektu jeśli będzie stała za nimi tylko teoria. Dlatego też bądź przykładem dla dziecka. Pokazuj mu i opowiadaj jak razem możecie dbać o środowisko.

10 pomysłów na to, jak dbać o środowisko

Plakat przedstawiający sposoby dbania o środowisko naturalne

Oszczędzaj energię

Źródłem prądu jest najczęściej spalanie węgla. Odpowiada ono za największe zanieczyszczenia atmosfery. Prowadzi do efektu cieplarnianego, kwaśnych deszczy i skażenia wód. Jeżeli nie zaczniemy ograniczać spalania węgla, to ten efekt będzie się pogłębiał. Dlatego też musimy zacząć oszczędzać energię. Trzeba niewiele np. wyłączać światło kiedy wychodzimy z pokoju lub mieszkania. To samo tyczy się sprzętów takich jak telewizor, komputer, radio. Bardzo często uruchamiamy je i z nich w ogóle nie korzystamy. Warto też wymienić żarówki na energooszczędne. Zwracaj uwagę na to, aby takie też były sprzęty domowe, które zdecydujesz się kupić do swojego domu.

W ciągu dnia, jeżeli, światło dziennie na to pozwala to najlepiej jest skorzystać właśnie z niego. To lepsze dla naszych oczu i dla naszej planety.

Więcej w tym temacie przeczytasz w artykule – Jak oszczędzać prąd.

Segreguj odpady

Wygospodaruj w swoim domu miejsce gdzie będziesz odkładać surowce, które mogą być ponownie wykorzystywane. Należą do nich: makulatura, plastik(w tym puszki) i szkło. Pamiętaj, aby z plastikowych butelek odkręcać nakrętki przed wyrzuceniem ich do pojemnika. Pozwoli to na bezproblemowe zgniecenie butelek w miejscach gdzie są przetwarzane. Poza tym w szkołach i różnych instytucjach prowadzone są zbiórki nakrętek od napojów. Plastik wykorzystywany do ich produkcji jest łatwiejszy w przetworzeniu i cenniejszy pod kątem ponownego wykorzystania. Jeżeli można pomóc tak niewielkim kosztem jak odkręcenie nakrętki, to czemu by tego nie robić?

W miarę możliwości odpady do segregacji wyrzucaj bezpośrednio z pojemnika do którego je zbierasz. Nie ma sensu generować dodatkowego śmiecia w postaci kolejnego worka na śmieci.

Kupuj odpowiedzialnie – zmniejszaj ilość śmieci

Robiąc zakupy spożywcze zwracaj uwagę na jakość produktów, ale także na ich opakowania. Wybieraj te, które można później poddać segregacji i przetworzyć np. opakowania papierowe lub szklane.

Kupuj rzeczy na wagę np. owoce, warzywa, orzechy, mrożonki. je oraz pieczywo pakuj do własnych torebek i pojemników wielokrotnego użytku. Nie oszukujmy się. To wcale nie jest takie trudne, zaplanować zakupy i zabrać ze sobą pojemniki, które pomogą zrobić zakupy „bez śmieciowo”. Staraj się również kupować i używać mniej chemii. Wskazówki jak to zrobić znajdziesz w artykule Naturalne środki czystości.

Oszczędzaj wodę

WHO apeluję, że co kilka sekund na świecie umiera ktoś, właśnie przez choroby wywołane niedostatkiem wody do picia. Powinno dać nam do do myślenia i skłonić do działania. Wystarczy niewiele: szybki prysznic zamiast leżenia w wannie pełnej wody, zakręcanie kurka podczas mycia zębów lub golenia, robienia prania wtedy, gdy uzbiera się cały bęben. Jeżeli masz ogród, nie podlewaj go w czasie ekspozycji na najsilniejsze słońce. Zaczekaj do wieczora, wtedy rośliny skorzystają najbardziej, gdyż woda nie wyparuje od razu.

Zobacz artykuł: 10 praktycznych sposobów na oszczędzanie wody

Wprowadzając do swojego domu zasady, o których tam wspomniałam, zaoszczędzisz całe mnóstwo litrów wody tygodniowo.

Ogranicz jedzenie mięsa

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds.  Wyżywienia i Rolnictwa określiła intensywną hodowlę zwierząt jako jeden z głównych czynników powodujących obecne problemy środowiskowe. Zarówno w skali lokalnej jak i globalnej.  Tysiące zwierząt stłoczonych na małej powierzchni wytwarza potencjalnie niebezpieczne substancje, które powodują szkody w środowisku naturalnym.

Kiedyś było inaczej, gdyż do wykarmienia zwierząt wykorzystywano trawy lub resztki jedzenia. Przy hodowli zwierząt na dużą skalę, ich menu musi bazować na zbożach i soi. Uprawianie tych z kolei w ogromnych ilościach niesie za sobą stosowanie pestycydów i różnego rodzaju nawozów, które w efekcie trafiają do wód gruntowych i je zatruwają. 

Zasada jest prosta jeżeli mniej mięsa będziemy spożywać, tym mniej będzie się go produkować.  Poza tym mięso wcale nie jest jedynym źródłem białka. Do diety możesz wprowadzić białko roślinne i trochę “odciążyć” przemysł hodowli zwierząt.

Wprowadź minimalizm

Czy nie masz czasami wrażenia, że rzeczy i chęć ich posiadania zdominowały Twoje życie? Nadmierny konsumpcjonizm jest poważnym wrogiem środowiska naturalnego. Kupujemy coraz więcej nie zastanawiając się, czy faktycznie potrzebujemy nowych rzeczy. Czas to gruntownie przemyśleć i coś z tym zrobić.

Walcz z chęcią posiadania nowych rzeczy. Na zakupy chodź z listą. Zaplanuj jakie ubrania, kosmetyki i rzeczy codziennego użytku będą Ci potrzebne. Jeśli decydujesz się na zakup nowej rzeczy, starą oddaj lub sprzedaj. Aktualnie jest bardzo dużo miejsc, platform, domów opieki i organizacji, gdzie można to zrobić. Dzięki temu Twoje rzeczy zyskają nowe życie i unikną prostej drogi na śmietnik.

Kupuj ubrania z drugiej ręki. W sklepach typu second hand i na specjalnych platformach można znaleźć prawdziwe perełki za niewielkie pieniądze. A jeżeli przeszkadza Ci noszenie używanych rzeczy, to też jest na to rozwiązanie – możesz filtrować wyszukiwanie i oglądać tylko rzeczy nowe, z metkami, które ktoś kupił impulsywnie i bez przemyślenia i stwierdził, ze wcale ich nie potrzebuje.

Używaj komunikacji zbiorowej

Wiesz ile CO2 produkowanych jest rocznie za sprawą działań statystycznego Polaka? 8 tysięcy kilogramów – to bardzo dużo. Przyczyną jest to, że bardzo dużo poruszamy się autami, które przez złą regulację i nie ekonomiczną jazdę emitują ogromne ilości tego związku do atmosfery. Dobrą praktyką, aby temu przeciwdziałać jest współdzielenie środka transportu np. dojeżdżanie do pracy razem ze współpracownikami mieszkającymi w pobliżu, wspólne wyjazdy na wypoczynek, korzystanie z transportu publicznego, roweru albo rolek.

Badania wykazują niestety, że środowisku najbardziej szkodzi transport lotniczy. Dlatego też korzystaj z jego dobrodziejstw z rozsądkiem.

Wspieraj lokalnych przedsiębiorców

Kupuj sezonowe i lokalne produkty. Zasada jest taka – im krótszą drogę pokonały na Twój stół, tym lepsze są dla środowiska. Poza tym sezonowe owoce i warzywa wymagają znacznie mniej szkodliwych nawozów, aby wyrosnąć.
No i oczywiście, nie marnuj jedzenia. Z badań wynika, że mieszkańcy Unii Europejskiej wyrzucają do śmieci ilość mięsa, która odpowiada wadze 2 miliardów zwierząt hodowlanych. Straszne prawda? Dlatego kupuj tyle jedzenia ile potrzebujesz, a jeżeli masz nadmiar, to zamroź na krótki okres czasu. Zawsze możesz też się nim z kimś podzielić lub zanieść do miejscowej jadłodzielni.

Zrezygnuj z plastikowych toreb

Czy wiesz, ze statystyczny Polak zużywa aż 400 reklamówek? Przerzuć się na torby materiałowe. I pamiętaj, że najlepsza i najbardziej ekologiczna torba wielokrotnego użytku to… ta którą już posiadasz. Z pewnością nie ma sensu składować w domu mnóstwa toreb. Wystarczy pamiętać o tej, jednej czy dwóch, które już masz, kiedy wybierasz się do sklepu.

Szanuj naturę

Nie deptaj trawników, nie śmieć w lesie, po piknikach lub grillach organizowanych na łonie przyrody, teren doprowadź do stanu sprzed Twojej wizyty. Rozważnie i oszczędnie używaj papieru. Nie drukuj, jeżeli to faktycznie nie jest niezbędne.

Zatroszcz się o dzikie pszczoły, którym coraz trudniej jest przetrwać w dzisiejszej rzeczywistości. Wystarczy wystawić im na balkon poidełko, żeby mogły się napić w upalny dzień. Możesz też posadzić na balkonie lub w ogródku miododajne kwiaty. Dużo porad dotyczących pomagania pszczołom i innym dzikim zapylaczom znajdziesz na Facebooku np. na stronie Ratujmy pszczoły lub w grupach tematycznych GRUPA Ratujmy pszczoły.
Pamiętaj – bez pszczół nie będzie roślin, a bez roślin zginiemy także my.

Słowem podsumowania: my ludzie jesteśmy z naturą bardzo ściśle związani. Żyjemy w symbiozie i musimy pamiętać, że degradacja otaczającego nas środowiska to w efekcie również degradacja człowieka. Dlatego warto podjąć kroki, aby dbać o środowisko i je chronić. Z pewnością nam się za to odwdzięczy.

Scroll to Top