W dzisiejszym świecie elektryczność wykorzystujemy praktycznie do wszystkiego. W jaki sposób oszczędzać prąd by było to z benefitem nie tylko dla naszych kieszeni ale także i środowiska? Przedstawiamy skuteczne sposoby na to jak żyć bardziej oszczędnie.
By móc mówić o oszczędzaniu, potrzebny nam jest jakiś punkt odniesienia. Najlepiej wziąć ostatni rachunek za prąd lub kilka z ostatnich paru miesięcy i przyjrzeć się jak wygląda zużycie energii elektrycznej w Twoim domu. Często już niewielka zmiana nawyków może spowodować obniżenie rachunków o kilka lub nawet kilkanaście złotych miesięcznie.
To dotyczy także mądrego używania wody. Sprawdź artykuł Oszczędzanie wody – 10 praktycznych porad.
Jak oszczędzać prąd w domu
Prąd kojarzy nam się przede wszystkim z żarówkami i światłem. Nic dziwnego zatem, że gdy zaczynamy myśleć o oszczędnościach energii elektrycznej pierwsze kroki kierujemy w kierunku włączników światła.
Naturalne źródła światła
Korzystanie z naturalnego źródła światła – słońca jest najbardziej ekologiczną i ekonomiczną drogą do oszczędzania prądu. Nie ma sensu palić światła za dnia. Staraj się by Twoje miejsce pracy było dobrze nasłonecznione i korzystało w pełni z naturalnego światła. Postaw swoje biurko bliżej okna. Zadbaj o to, by pomieszczenia, w których przebywasz były jasne – pomaluj ściany w jasnych kolorach, które odbijają światło. Wszystko to sprawi, że będziesz mógł dłużej korzystać z naturalnego światła słonecznego, a co za tym idzie nie będziesz musiał palić tak długo świateł.
Kolejna kwestia jeśli chodzi o naturalne źródło oświetlenia to praca w godzinach gdy to światło jest. Długie siedzenie po nocach niestety nie sprzyja oszczędzaniu prądu.
Gaszenie świateł
Z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia najgorsze jest marnotrawstwo. Zapalone światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa to podstawowy błąd. I choć trąbi się o tym od pokoleń, nadal jest wiele gospodarstw gdzie za bardzo nikt nie stosuje się do zasady gaszenia świateł po wyjściu z pomieszczenia. Wyrobienie dobrych nawyków gaszenia światła po wyjściu z pomieszczenia pomoże nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Wymień sprzęty elektryczne na energooszczędne
Dobrym sposobem na to jak oszczędzić prąd jest zainwestowanie w odpowiednie sprzęty, które są energooszczędne. Wymiana często używanych sprzętów na takie, które pobierają znacznie mniej energii to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Podczas zakupów zwróć uwagę na klasę energetyczną nowego urządzenia. Klasy energetyczne umieszczane są na etykiecie urządzeń AGD i RTV oraz żarówkach. Etykiety z różnokolorowymi paskami i oznaczeniami literowymi są łatwe w interpretacji i pomagają w porównaniu sprzętów. Klasa energetyczna oznaczona ciemnozielonym paskiem i literą A oznacza bardzo energooszczędne urządzenie. Niektóre urządzenia posiadają jeszcze wyższą klasę, którą oznacza się plusami koło litery. Zwróć na to uwagę, kupując urządzenia, bo możesz w ten sposób zaoszczędzić w przyszłości na rachunkach za prąd.
Przy okazji wymieniania urządzeń warto również pokusić się o wymianę żarówek na LEDowe, które pobierają mniej prądu. Co prawda są one droższe od zwykłych, ale za to zużywają mniej prądu, dlatego warto w nie zainwestować.
Oszczędzanie prądu w kuchni
Kuchnia to pomieszczenie w domu, z którego często korzystamy, w dodatku jest tam wiele sprzętów, które używają dużo prądu. Lodówka, mikrofalówka, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik eklektyczny, tostery, opiekacze, okap – a i to nie wszystko. Niektóre chodzą cały czas (jak lodówka), innych używamy bardzo często nawet po kilkanaście razy dziennie – czajnik, kuchenka, mikrofalówka, okap, a z jeszcze innych od czasu do czasu – opiekacze, roboty kuchenne, miksery, blendery.
Oszczędzanie prądu warto zacząć zatem od kuchni. Przede wszystkim od spojrzenia na swoje sprzęty AGD pod względem klasy energetycznej, bo to one pobierają najwięcej prądu w domu.
Jeśli korzystasz z kuchenki gazowej nie używaj czajnika eklektycznego do gotowania wody. Taki czajnik pobiera bardzo dużo prądu. Jeśli nie masz wyjścia, gotuj tylko tyle wody, ile jest Ci w danym momencie potrzebne. Kuchnia indukcyjna to też bardzo popularne rozwiązanie w dzisiejszych czasach. Jeśli Ty też posiadasz takie urządzenie wyrób w sobie nawyk gotowania pod przykryciem. W ten sposób potrawy będą gotować się szybciej, a co za tym idzie zaoszczędzisz na zużyciu energii.
Zaplanuj posiłki na dzień do przodu. W ten sposób możesz wyciągnąć mięso z zamrażarki odpowiednio wcześniej i uniknąć rozmrażania w mikrofalówce. Podczas gotowania gotuj dwie pieczenie na jednym ogniu i to dosłownie – np. ziemniaki i mięso możesz piec w tym samym czasie w piekarniku. Dodatkowo – na 10-15 minut przed końcem pieczenia wyłącz piekarnik. Potrawy dojdą w gorącym piekarniku, a Ty zaoszczędzisz prąd.
Używanie zmywarki to świetny sposób na oszczędność wody, ale pamiętaj by robić to z głową. Nastawiaj zmywanie tylko wtedy, gdy zmywarka jest pełna. Korzystaj też z programu eko, który co prawda jest dłuższy, za to pobiera mniej energii elektrycznej.
Wyciągaj wtyczki z kontaktu
Zapewne większość z nas o tym wie, ale jakoś zapominamy o tym, że ładowarki i inne sprzęty podłączone do prądu nadal pobierają energię elektryczną. By uniknąć tego marnowania energii dobrze jest wyrobić sobie nawyk wyciągania wszelkich ładowarek i innych nieużywanych sprzętów z kontaktów.
Jak oszczędzać prąd w biurze?
W biurze spędzamy większość dnia, dlatego warto zatroszczyć się także o oszczędność energii w biurze. Nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim ze względów środowiskowych.
Zastanów się trzy razy zanim coś wydrukujesz. Oszczędzisz w ten sposób nie tylko papier, ale i energię elektryczną potrzebną drukarce. To samo tyczy się gotowania wody na herbatę czy kawę. Zamiast nastawiać cały czajnik zakładając, że ktoś będzie może chciał skorzystać, po prostu zapytaj czy któryś ze współpracowników ma ochotę na kawę/herbatę bo nastawiasz wodę. Wówczas będziesz mógł bardziej precyzyjnie oszacować ile wody nastawić.
Jeśli Wasze biuro jest odpowiednio nasłonecznione nie ma potrzeby palić w nim światła za dnia. Postarajcie się też na maksymalnie optymalne ustawienie biurek, by każde stanowisko było dobrze oświetlone naturalnym światłem.
W upalne dni zamiast od razu włączać klimatyzację, otwórzcie okna rano, kiedy powietrze nie jest jeszcze takie parne. Gdy już koniecznie musicie korzystać z klimatyzacji, zamknijcie wszystkie okna i nie ustawiajcie urządzenia na zbyt niską temperaturę.
Zmniejsz poziom jasności ekranu monitora. Po skończonej pracy wyłączaj wszystkie sprzęty – nie zostawiaj włączonego komputera w trybie stand-by.
Oszczędzanie prądu – infografika
Podsumowując – naprawdę niewiele trzeba by obniżyć rachunki i przyczynić się do niższego zużycia prądu zarówno w domu jak i w biurze. Najważniejsze to chęci i wyrobienie w sobie dobrych nawyków, które zaprocentują w przyszłości.