karmniki dla ptaków z plastikowych butelek

Karmniki dla ptaków – DIY z recyklingu

Pomaganie ptakom i innym zwierzętom przetrwać zimę uczy nas dbania o przyrodę i niesienia wsparcia słabszym. To także ekologiczne, bo karmniki dla ptaków możemy wykonać praktycznie ze wszystkiego. W tym artykule pokażemy Ci jak w prosty sposób samemu lub z dzieckiem przygotujesz praktycznie karmniki na zimę dla ptaków praktycznie ze wszystkiego. Na pierwszy ogień pójdą znienawidzone plastikowe butelki.

Karmniki dla ptaków z butelki

Butelki plastikowe cechują się tym, że są ogólnodostępne – wręcz jesteśmy nimi zasypywani, są lekkie i wodoodporne. Wykonanie takiego karmnika zajmuje poza tym niewiele czasu. Jest to też świetny sposób na zaangażowanie swoich dzieci do ochrony środowiska i pomagania zwierzątkom.

Do wykonania takiego karmnika potrzebny będzie ostry nóż (tutaj przyda się pomoc dorosłego), butelka z nakrętką i sznurek. W butelce musimy nożykiem wyciąć dość spory otwór – kwadratowy lub okrągły. Można ten otwór okleić taśmą klejącą na brzegach, by krawędzie nie były zbyt ostre dla ptaków. Następnie owijamy sznurek wokół szyjki butelki i wieszamy go na gałązce i gotowe. Teraz wystarczy tylko wsypać trochę ziaren i patrzeć jak zaczną się zlatywać różne ptaki.

Pamiętaj, żeby taki karmnik umieścić na dość grubej gałęzi, żeby się nie złamała pod wpływem ciężaru ziaren, śniegu i siadających ptaków.

Zobacz też – Ekologia dla dzieci. 8 sposobów jak ją zaszczepić.

karmnik dla ptaków zrobiony z plastikowej butelki

Pomysły na karmniki dla ptaków z recyklingu

Obok butelek ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie kartonów po mleku czy soku. Spełnią one rolę karmnika równie dobrze co plastikowa butelka, poza tym, że nie są przezroczyste.

Jeśli jednak chcesz zrobić bardziej trwałą konstrukcję, która przetrwa co najmniej kilka sezonów, możesz wykorzystać w tym celu niepotrzebne deseczki, kawałki sklejki itp. Zamiast wyrzucać lub palić np. stare meble rozczłonkuj je na części pierwsze, a z pozyskanego materiału stwórz chociażby karmnik dla ptaków.

ekologiczne karmniki dla ptaków
karmniki dla ptaków wykonane samodzielnie

Prostym i szybkim rozwiązaniem jest też przygotowanie kuli tłuszczowej i włożenie jej do woreczka z nylonowej siateczki. Jak zrobić taką kulę – wystarczy, że weźmiesz różne nasiona i ziarna dodasz do nich roztopiony tłuszcz np. słoninę i wszystko to uformujesz w kulkę. Możesz też ewentualnie kupić gotową kulę, którą umieścisz w siateczce.

prosty karmnik dla ptaków

Karmnik dla ptaków DIY

W domu na pewno masz też rolkę po papierze toaletowym. Weź taką rolkę, przez środek przełóż sznurek i zawiąż by wisiała w poziomie jak na uchwycie przy toalecie. Następnie przygotuj mieszankę ziaren z tłuszczem (może być np. masło orzechowe) i obtocz nią rolkę. Najważniejsze, żeby tłuszcz był jadalny i żeby ziarna dobrze się na nim trzymały. W ten sposób zrobiliśmy ekologiczny, całkowicie biodegradowalny karmnik.

To samo możesz też zrobić np. z szyszką – obtocz ją w ziarnach i powieś na drzewie.

Stary, oszczerbiony kubek jako karmnik? Dlaczego nie! Do kubka z kamionki wsyp ziarna i dodaj roztopioną słoninę. Gdy tłuszcz się zetnie powstanie zbita masa, która się nie wyleje. Wbij w masę niewielki patyczek, na którym będą mogły siadać ptaki posilające się z kubeczka. Tak przygotowany karmnik powieś za ucho na gałązce.

Jeszcze taki pomysł – weź spory słoik bez wieczka, wsyp do niego ziarna i powieś w poziomie na drzewie. To również świetnie się sprawdzi w roli karmnika.

To tylko kilka pomysłów na ekologiczne karmniki dla ptaków z recyklingu. W ten sposób nie tylko pomagamy przyrodzie, ale też spędzamy wspólnie kreatywny czas z dzieckiem tworząc coś z niczego. Kto wie, może wpadniecie też na inne, ciekawe pomysły na karmnik dla ptaków?

Zobacz także – Elektrośmieci – definicja i zasady recyclingu elektroniki

Scroll to Top