kosmetyki naturalne ekologiczne

Kosmetyki naturalne – piękno z natury

W ostatnim czasie na rynku kosmetycznym zrobiło się tłoczno od linii eko. Co rusz pojawiają się nowe kosmetyki naturalne przeróżnych firm kosmetycznych, które mają na celu nie tylko zadbanie o naszą skórę, włosy czy paznokcie ale także o środowisko i ekologię.

Podobno kosmetyki naturalne doskonale pielęgnują, nawilżają i odżywiają skórę, pozostawiając ją promienną i zdrowo wyglądającą. Ile jest w tym prawdy i czy ekologiczny kosmetyk zawsze jest lepszy od tego syntetycznego? Postaramy się odpowiedzieć na te zagadnienia w poniższym artykule.

Co to są kosmetyki naturalne?

Chemia zawsze kojarzy nam się z czymś sztucznym i niedobrym dla nas, a z kolei natura to czyste dobro. Czy tak jest w istocie? Niekoniecznie, bo jeśli przyjrzeć się dokładnie to wszystko wokół nas to związki chemiczne. Każda substancja czy pozyskana naturalnie czy sztucznie to związek składający się z cząsteczek o określonej nazwie chemicznej.

Z punktu widzenia prawnego niestety nie ma jednoznacznej definicji co to jest kosmetyk naturalny. Czynnikiem, który determinuje naturalność kosmetyków jest na pewno pochodzenie jego składników. W zależności od tego wyróżniamy więc trzy typy – składniki naturalne, pochodzenia naturalnego i syntetyczne czyli otrzymywane w wyniku syntezy chemicznej.

Bio, eko, organic – co oznaczają? – Przeczytaj w artykule

Składniki naturalne kosmetyków

Naturalne składniki kosmetyków to jak łatwo można się domyśleć substancje, które występują w naturze i są uzyskiwane przez procesy fizyczne, które ich nie modyfikują. Np. tłoczenie oleju z oliwy.

Natomiast substancje pochodzenia naturalnego są już poddane procesom, które w pewien sposób je modyfikują. Ostatnio coraz częściej korzysta się z procesów tzw. zielonej chemii zakładającej procesy chemiczne ograniczające szkodliwość dla środowiska i minimalizujące powstanie szkodliwych substancji w trakcie procesu.

Biokosmetyki otrzymuje się ze składników pochodzenia roślinnego i mineralnego. Ponadto takie kosmetyki nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego i nie są testowane na zwierzętach.

Połączenia wyciągów z roślin i innych naturalnych składników jak olejki i ekstrakty ziołowe potrafią dać nadzwyczajne efekty w sferze pielęgnacyjnej. Zawarte w nich związki chemiczne są dziełem natury dlatego nie tylko pielęgnują ciało, ale też dbają o środowisko.

Z założenia kosmetyki naturalne nie powinny negatywnie wpływać na naszą skórę – nie zawierają bowiem substancji podrażniających. Choć mogą wywołać reakcje alergiczne ( w zależności czy jesteśmy na jakiś składnik uczuleni), zdarza się to jednak zdecydowanie rzadziej niż w przypadku kosmetyków konwencjonalnych.

naturalne olejki kosmetyki eko
Naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy włoskiej firmy Farmavit

Cechy kosmetyków naturalnych

Biokosmetyki bazują na naturalnych składnikach. Również substancje konserwujące wykorzystywane w ich produkcji to składniki występujące w naturze takie jak olejki eteryczne, witamina E czy alkohol. Ponadto składniki do produkcji takich kosmetyków uzyskuje się metodami naturalnymi jak: filtracja, suszenie, destylacja czy tłoczenie.

Odpowiedni skład

Bardzo ważne jest patrzenie na skład i pochodzenie składników w kosmetykach. Zwróć uwagę czy kosmetyk posiada certyfikaty, które świadczą o tym jak producent pozyskuje dane składniki. Czy surowce roślinne wykorzystane do produkcji kosmetyków pochodzą z biologicznych i kontrolowanych upraw. Z kolei jeśli wykorzystuje się surowce zwierzęce (tylko od żyjących zwierząt oczywiście), używa się do tego ekologicznych hodowli.

Warto też zwrócić uwagę na to czy firma wykorzystuje do produkcji swoich kosmetyków składniki naturalne i organiczne. Bardzo dobrą renomą cieszy się włoska firma Argital produkująca kosmetyki naturalne na bazie zielonej glinki. Firma powstała w Mediolanie w 1979 roku z zamiarem studiowania właściwości zielonej glinki i naturalnych kosmetyków dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzisiaj Argital jest liderem na rynku europejskim w dziedzinie naturalnych, ekologicznych i organicznych kosmetyków. Dystrybutorem kosmetyków marki Argital jest sklep internetowy Farmavit.

Najważniejsze cechy kosmetyków ekologicznych to:

  • składniki roślinne pochodzące z biologicznych upraw
  • bez syntetycznych barwników, substancji zapachowych i silikonu
  • naturalne środki konserwujące jak np. witamina E czy alkohol
  • biodegradowalność składników, która pozytywnie wpływa na ochronę środowiska

Zobacz też wpis o naturalnej chemii do domu – Naturalne środki czystości do domu.

Scroll to Top