Łąka kwietna to ostatnio modny temat w ekologii. Pomaga pszczołom i innym zapylaczom, a jej założenie jest naprawdę dziecinnie proste. To połączenie przyjemnego z pożytecznym; Ty cieszysz się widokiem pięknych polnych kwiatów w swoim ogrodzie lub na balkonie, a owady czerpią pokarm, korzystając z ich nektaru.
Określeniem łąka kwietna nazywa się kompozycję kwiatów zazwyczaj jednorocznych, które stanowią alternatywę dla trawników. Łąki kwietne zakłada się w celu pomocy pszczołom i innym owadom zapylającym mieszkających w miastach, gdzie coraz trudniej o pożywienie dla nich w postaci nektaru.
Polecamy kwiaty miododajne, które posłużą zapylaczom jako źródło pokarmu.
Jakie kwiaty na łąkę dla owadów?
Na własną łąkę, która będzie zaspokajała potrzeby zapylających owadów najlepiej sprawdzą się rośliny miododajne. Ten rodzaj z pewnością przyciągnie do siebie pszczoły. Różnorodność gatunków sprawia, że taka łąka kwitnie przez cały sezon, bo każdy gatunek ma swój czas i gdy jedne przekwitają, pojawiają się kolejne.
Polecamy posiać zatem różne rodzaje pięknych kwiatów – z początkiem wiosny nasze oczy będą cieszyć krokusy, pierwiosnki, sasanki i prymulki. Te pierwsze kwiaty z pewnością pomogą owadom, które pojawią się wczesną wiosną w Twoim ogrodzie. Możesz też zasadzić tulipany i inne cebulowe jak żonkile.
Posiej także fiołki, łubin, cynie i dziurawiec, które kwitną w następnej kolejności. Po nich na łące pojawią się lilie i róże a także dalie, wrzosy, lawendy i astry. Jak widzisz wybór jest ogromny. Pięknie wyglądają też czerwone maki i niebieskie chabry.
Zobacz także – Kwiaty na wiosnę – najpiękniejsze rodzaje
Jeśli nie masz zbyt dużo czasu na szukanie odpowiednich kwiatów, możesz wykorzystać gotowe mieszanki nasion na łąkę.
Łąka kwietna – nasiona
W sklepach ogrodniczych i w Internecie można znaleźć gotowe mieszanki nasion przygotowanych pod łąki kwietne.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w tzw. bomby kwietne. Są to specjalnie przygotowane kulki nasion polnych kwiatów wymieszanych z gliną lub kompostem, które po prostu rozsiewa się w dowolnym miejscu. Może to być balkon lub kawałek rabatki przed domem. Z takich bomb powstaje różnorodna łąka z kwiatami służąca za bazę pokarmową dla zapylaczy – czyli pszczół, motyli, trzmieli.
Dlaczego zapylacze są ważne dla naszej planety i po co je chronić przeczytasz w artykule – Pszczoły – małe wielkie owady
Jak dbać o łąkę kwietną?
W zasadzie pielęgnacja własnej łąki jest o wiele mniej pracochłonna niż trawnika. Dlatego właśnie zaleca się ogrodnikom ich zakładanie. Przyjemnie z pożytecznym. Łąki nie trzeba kosić (wręcz nie wolno), podlewać też nie trzeba aż tak często jak trawę i w zasadzie jej cykl unormowany jest naturalnie.
Łąki kwietne dla owadów
Posiadając swoją własną łąkę w ogrodzie, nie tylko mamy piękne kwiaty, ale też zapraszamy do swojego ogrodu moc owadów zapylających. Motyle, trzmiele, pszczoły i inne są niezwykle użyteczne a wręcz niezbędne dla naszego ekosystemu. Dlatego zamiast nieekologicznych trawników zakładajmy w ogrodach nawet niewielkie łąki z kwiatami. Wspomożemy w ten sposób naturę, a ta się nam odwdzięczy.