Jakby spojrzeć na tę kwestię, to naprawianie rzeczy, zawsze będzie bardziej ekologiczne niż kupowanie nowych. Naprawiając ograniczamy zużywanie surowców niezbędnych do produkcji przedmiotów, a także emisję zanieczyszczeń generowanych do środowiska podczas ich produkcji i transportu. Co więcej przez przedłużanie żywotności naszych rzeczy redukujemy generowanie odpadów. Zatem naprawiając urządzenia elektroniczne oraz inne przedmioty przyczyniamy się do ochrony środowiska. Dlatego też naprawa komputerów jest sposobem na bycie eko, a przy okazji pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy. Co więcej niedawno pojawił się trend na to, aby jako prezenty dawać używane, ale nadal sprawne i posiadające dobrą jakość przedmioty i sprzęty. Co o tym myślisz?
Czy stare i zepsute komputery to elektrośmieci?
Elektrośmieci, znane są również jako e-odpady lub zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są to wszelkie produkty elektryczne i elektroniczne, które zostały odrzucone lub stały się niepotrzebne. Specjalnie użyłam sformułowania „zostały odrzucone” gdyż do śmieci nie trafiają tylko sprzęty, które są zupełnie zepsute lub bardzo zużyte. Czasami są one zupełnie sprawne, ale ich właściciele znudzili się nimi, uznali je za niepotrzebne lub wymienili je na nowszy model, który posiada lepsze funkcje lub parametry. Elektrośmieci obejmują urządzenia takie jak: telewizory, komputery, laptopy, telefony komórkowe, lodówki, pralki, drukarki, karty graficzne, baterie i wiele innych.
Śmieci elektroniczne zawierają różne materiały. Wśród nich są metale, tworzywa sztuczne i substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla środowiska i zdrowia, zwłaszcza kiedy nie są odpowiednio przetwarzane. Niekontrolowane składowanie lub nieprawidłowa utylizacja elektrośmieci może prowadzić do wycieku substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych, a także w wyniku spalania mogą emitować szkodliwe substancje do atmosfery. Jest to kolejny argument za tym, aby naprawiać sprzęty elektroniczne, a nie je wyrzucać.
Czy baterie to elektrośmieci?
Zużyte baterie to elektrośmieci. Zawierają różne substancje chemiczne, takie jak: ołów, kadm, rtęć, lit, nikiel i wiele innych. Niestety mogą być one szkodliwe dla środowiska i zdrowia, jeśli są niewłaściwie się je składuje.
Z uwagi na potencjalne zagrożenie dla środowiska, wiele krajów wprowadziło przepisy dotyczące zbierania i recyklingu zużytych baterii. Istnieją specjalne punkty zbiórki baterii, gdzie można je oddać, aby były odpowiednio przetworzone. Często można spotkać je w większych sklepach i zostawić w nich zużyte baterie podczas zakupów. W niektórych przypadkach, sklepy lub producenci baterii również organizują programy zbierania zużytych baterii., które są potem ponownie przetwarzane. Recykling baterii ma na celu odzyskanie wartościowych materiałów, takich jak metale, które można wykorzystać ponownie. Proces recyklingu baterii może obejmować sortowanie, demontaż, rozdzielenie różnych składników i oczyszczanie substancji chemicznych. W ten sposób można zminimalizować negatywny wpływ zużytych baterii na środowisko i ograniczyć potrzebę wydobywania nowych surowców.
Ważne jest, aby pamiętać, że zużytych baterii nie należy wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci ani, co gorsza palić. Zamiast tego, warto oddać je do specjalnych punktów zbiórki. W ten sposób prawidłowo postąpimy z elektrośmieciami i przyczynimy się do ochrony środowiska.
Gdzie wyrzucać lub oddać elektrośmieci?
W wielu krajach m.in w Polsce istnieją przepisy i regulacje dotyczące gospodarki elektrośmieciami, które wymagają odpowiedzialnego postępowania z tymi odpadami. W ramach tych przepisów producenci i dystrybutorzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego często są zobowiązani do zbierania i recyklingu zużytych produktów, aby zmniejszyć negatywny wpływ elektrośmieci na środowisko. Stąd też akcje promocyjne gwarantujące niższą cenę np. lodówki, jeżeli sklep w którym robimy zakupy może zabrać nasz stary sprzęt.
Dla ogólnego dobra ważne jest, aby odpowiedzialnie postępować z elektrośmieciami. Jeżeli nie da się ich naprawić to powinniśmy oddać je do miejscowych punktów zbiórki elektroodpadów lub organizacji zajmujących się ich recyklingiem. W ten sposób możemy zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko i promować zrównoważoną gospodarkę surowcami.
Zobacz także:
„Elektrośmieci – definicja i zasady recyclingu elektroniki„
Naprawa komputerów – serwis sprzętu komputerowego
Naprawa komputerów i innych urządzeń elektronicznych ma wiele pozytywnych aspektów. Dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze, gdyż naprawa sprzętu zwykle jest tańsza niż zakup nowego. Zresztą oddając do naprawy telefon, komputer, czy też konsolę otrzymujemy diagnozę oraz kosztorys naprawy. Dzięki temu możemy z pełną świadomością zadecydować co będzie dla nas korzystniejsze. Oczywiście warto pamiętać, że często wystarczy wymienić uszkodzoną część lub zwyczajnie przeprowadzić czyszczenie konsoli lub laptopa, aby znowu było ono w pełni sprawne.
Równie ważnym aspektem przemawiającym za naprawą starego komputera jest zachowanie danych, które na nim zgromadziliśmy. Mogą być to dokumenty, zdjęcia, pliki lub wspomnienia. Dzięki naprawie sprzętu u dobrego specjalisty w tej dziedzinie będziesz w stanie odzyskać dostęp do swoich plików i nadal z nich korzystać.
Naprawa komputerów i innych urządzeń elektronicznych ma znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Przyczynia się do oszczędności pieniędzy, przedłuża żywotność urządzeń, chroni środowisko, redukuje zużycie surowców.
Naprawa komputerów i laptopów
Jeżeli Twój komputer, przestał działać, działa wolniej lub zaczyna szwankować, to wcale nie oznacza, że należy go wyrzucić i zacząć rozglądać się za nowym nabytkiem. Warto wtedy sprawdzić, czy w Twoim mieście jest serwis komputerowy. Do takiego miejsca możesz zanieść komputer lub inny sprzęt elektroniczny. Pracownik serwisu przeprowadzi oględziny i sprawdzi co może być przyczyną problemów. Następnie powinien przedstawić kosztorys naprawy. Po akceptacji kosztów rozpocznie pracę nad sprzętem i zwróci go w dobrej kondycji.
Jeżeli w miejscowości w której mieszkasz nie ma takiego miejsca, to spokojnie możesz swojego laptopa wysłać do dobrego serwisu. Bez problemu takie usługi znajdziesz w sieci. Wiele z serwisów w swojej ofercie ma odbiór paczek z paczkomatu lub tych dostarczanych przez kuriera. Po zdiagnozowaniu problemu i zaakceptowaniu kosztów naprawy przystąpią do dzieła. Po zakończonej pracy po prostu zapakują bezpiecznie Twój komputer i odeślą go pod wskazany adres.
Wybierając serwis warto sprawdzić opinie o nim w internecie. Wiele firm posiada wizytówki w wyszukiwarce Google oraz w social mediach np. w serwisie Facebook. Zadowoleni klienci często zostawiają tam pozytywne opinie i podziękowanie za pomoc. Niezadowoleni z obsługi zaś piszą, dlaczego usługa nie spełniła ich oczekiwań. Z pewnością warto poświęcić chwilę i przed przekazaniem swojego sprzętu elektronicznego do naprawy i sprawdzić opinie o serwisie.
Naprawa konsol i padów
Ta sama zasada tyczy się także miejsc do których planujemy oddać do naprawy zepsutą konsolę lub pada. Warto poszukać opinii o serwisie także w tym przypadku. Zwłaszcza, że bardzo popularne konsole Xbox, PlayStation, czy Nintendo nie należą do rzeczy tanich i warto ich naprawę powierzyć w zaufane ręce.
Tego rodzaju sprzęt warto też systematycznie serwisować, gdyż częstą przyczyną tego, że grzeją się, resetują lub tracą łączność z padem jest kurz i brud zalegający w urządzeniu. Często też serwis konsol polega na demontażu i sprawdzeniu poszczególnych podzespołów. Następnie z pomocą pasty polerskiej czyści się powierzchnię radiatora. Czasami niektóre elementy wymagają wymiany, gdyż z biegiem czasu i używania konsoli tracą one swoje właściwości.
Ekologia to nie tylko przetwarzania odpadów. To także mądre zarządzanie nimi oraz surowcami do produkcji urządzeń. Jedna z zasad bycia eko polega na tym, aby kupować rozsądnie i nie posiadać zbyt wielu rzeczy. Jeżeli chcesz mieć nowy model telefonu, laptopa, konsoli, czy telewizora to zastanów się co możesz zrobić z tym, który już posiadasz. Może warto oddać lub sprzedać rzeczy, których się już nie potrzebuje. Komuś mogą one jeszcze posłużyć i dzięki temu nie wylądują na śmietnisku.