naturalne środki czystości do domu

Naturalne środki czystości – do domu

Wszechobecna chemia towarzysząca nam na każdym kroku sprawia, że coraz częściej cierpimy z powodu alergii, wszelkich uczuleń i podrażnień. By temu zapobiec stosuj naturalne środki czystości w swoim domu.

Co to są naturalne środki czystości?

Chemia gospodarcza powstała stosunkowo niedawno, choć przecież ludzie jakoś musieli sobie radzić ze sprzątaniem i myciem. Używali rzeczy, które w sposób naturalny czyściły i jednocześnie nie wpływały źle na florę i faunę. To właśnie były naturalne środki czystości. Takie naturalne mydła, szczotki i proszki radziły sobie całkiem nieźle z plamami i zanieczyszczeniami, jednak ludzkość zachłystnęła się nowoczesnością i wynalazkami, które „same czyściły” i „sprzątały za ciebie”. Wszystko to sprawiło, że większość zapomniała jak w naturalny sposób zrobić pranie i że wcale nie trzeba do tego proszku do prania.

Pranie bez proszku do prania

Postęp technologiczny sprawił, że nie musimy już iść nad rzekę i trzeć na tarce nasze brudne ciuchy. Mamy pralki, wszelkiego rodzaju proszki do prania – do białego, do kolorowego, do czarnego, do delikatnego, do wełny, środki do wybielania… naprawdę jest z czego wybierać w sklepie. Niestety cała ta chemia po praniu ląduje w ściekach i nie jest przyjazna środowisku. Co zatem zrobić, by nie truć tak środowiska chemią? Przede wszystkim należy ograniczyć użycie proszku – stosować tyle, ile zaleca producent (wielu z nas niestety sypie proszek do prania „na oko”). Naprawdę im mniej, tym lepiej dla środowiska naturalnego, a pranie też będzie czyste.

Po drugie – nie puszczajmy pralki z do połowy napełnionym wsadem. Oszczędzimy w ten sposób wodę, energię i środowisko.

Jeśli interesuje Cię oszczędzanie wody koniecznie przeczytaj artykuł Jak oszczędzać wodę.

Po trzecie – możemy znaleźć alternatywę dla proszku – naturalne środki czystości do prania. Do wyboru mamy naturalne płatki mydlane, kule piorące, które nie potrzebują proszku lub naturalne łupiny orzechów indyjskich, tzw. orzechy piorące.

Pranie z płatkami mydlanymi

To wielki come back płatków mydlanych, które przecież były już stosowane z powodzeniem przez nasze babcie i prababcie. Na szczęście dzięki większej świadomości ekologicznej odchodzimy coraz częściej od używania mydeł drogeryjnych, a sięgamy po te bardziej naturalne środki czystości.

Płatki mydlane są delikatniejsze niż proszki do prania, dlatego chętnie korzystają z nich młode mamy, które piorą ubranka swoich dzieci. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by prać w nich wszystkie ubrania. Ponieważ płatki mydlane robi się z naturalnych, roślinnych składników, nie mają one statusu detergentu. Zalicza się je do kosmetyków.

Jak stosować płatki mydlane do prania? Wystarczy na pół godziny przed nastawieniem pralki zrobić roztwór z płatków mydlanych i gotowy płyn wlać do pralki.

Naturalne środki czystości – eko kule piorące

Kule piorące są zrobione z plastiku i wypełnione są ceramicznymi granulkami. W składzie eko kuli znajdują się naturalne sole mineralne takie jak węglan wapnia i węglan sodu oraz żywice, które działają jako środki myjące. Kula na swojej powierzchni ma wypustki z otworami. Podczas mycia woda dostaje się do środka i do znajdujących się wewnątrz granulek. Na skutek kontaktu z gorącą wodą od granulek odłączają się minerały i jony o ujemnym ładunku, które wnikają w pranie i usuwają brud i zanieczyszczenia. Jedna kula wystarcza na 1000 cykli, a po tym czasie kulę można otworzyć i wymienić wkład.

Orzechy piorące – naturalny środek czystości

Używane w Indiach i Nepalu orzechy sapindus mukorossi to środek piorący pochodzący wprost z natury. Orzechy piorące to właściwie wysuszone łupiny tych orzechów, które dzięki dużej zawartości saponiny – naturalnego detergentu, są w stanie naprawdę usunąć brud z Twoich ubrań. Dzięki temu, że jest to środek w 100% naturalny, jest tolerowany przez większość alergików, jest też świetnym rozwiązaniem jako środek piorący ubranka niemowląt i dzieci.

Stosowanie łupin jest naprawdę proste. Wystarczy odpowiednią ilość wrzucić do specjalnego woreczka, a ten umieścić w pralce razem z ubraniami. Orzechy można stosować tak długo, aż nie zmiękną. Wówczas można wyrzucić je do odpadów bio lub na kompost.

naturalne środki czystości orzechy piorące
orzechy sapindus mukorossi

Orzechy piorące sprawdzą się nie tylko do prania ubrań. Można stosować je także w zmywarce do mycia naczyń. Zalecamy stosować pięć orzechów na cykl i umieścić je bezpiecznie w przegródce na sztućce. Łupiny z powodzeniem użyjesz też do sprzątania mieszkania.

Przygotuj wywar z łupin – przez kilka minut gotuj kilkanaście skorupek w 750 ml wody. Następnie odcedzony płyn przelej do butelki. Płyn możesz rozcieńczyć lub stosować w nierozcieńczonej wersji. Możesz z powodzeniem czyścić nim wszelkie przedmioty codziennego użytku – w tym zabawki dzieci.

Orzechy piorące sprawdzą się także w pielęgnacji ciała. Saponinie zawartej w łupinach przypisuje się właściwości zmniejszające bóle stawów. Posiada też działanie przeciwłupieżowe.

Soda oczyszczona jako naturalny środek czystości

Podobno każda wzorowa pani domu powinna mieć w swojej kuchni sodę oczyszczoną. To dlatego, że jest wszechstronna. Stosuje się ją do pieczenia, do mycia warzyw i owoców, do wybielania zębów, inhalacji, w leczeniu bólu brzucha i zaparć i wielu wielu innych sprawach.

Szerzej o tym zagadnieniu przeczytasz w artykule Soda oczyszczona – zastosowanie.

Od siebie powiem, że doskonale usuwa brud a w połączeniu z octem tworzy naprawdę skuteczny i naturalny środek czyszczący.

Ocet jako środek do czyszczenia i mycia

Nie wiem jak u was, ale u mnie w domu mama zawsze myła lodówkę octem. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli nie chcemy by szkodliwe środki chemiczne przeniknęły do żywności. Jednocześnie ocet ma naturalne właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nie tylko jako dodatek do galarety ale też jako środek myjący do kontaktu z żywością. Poza tym jest to produkt naturalny i w 100% biodegradowalny. Jest też tani, o wiele tańszy niż te wszystkie naturalne środki chemiczne. No i jeszcze jedno – jest pakowany w szklaną butelkę – także wszyscy świadomi ekologicznie ludzie zgodzą się ze mną, że jest świetnym rozwiązaniem jako naturalny środek czystości.

naturalne sprzątanie octem

Ocet stosuje się także jako naturalny nabłyszczasz do sztućców i zastawy stołowej. No i oczywiście – octem bardzo skutecznie myje się okna. Żaden płyn do mycia szyb nie sprawi, że będą tak lśniące. poza tym praktycznie bez zbytniego starania okna są nieskazitelne i bez smug. Nie wiem dlaczego tak bardzo szczycą się tym wszystkie płyny do szyb w reklamach, kiedy dopiero po occie moje okna naprawdę nie miały smug. Naprawdę, spróbujcie sami umyć kiedyś okna octem a naprawdę nie pożałujecie.

Naturalne środki czystości – podsumowanie

Jak widać naprawdę można zachować czystość i higienę bez zbędnej chemii niszczącej nasze środowisko. Jest to dobra wiadomość i nadzieja dla przyszłych pokoleń. Skoro nasze babcie radziły sobie w naturalny sposób, to warto może ich posłuchać i też wrócić do dobrych nawyków? My też będziemy od tego zdrowsi.

Scroll to Top