orzechy piorące do czego ich używać

Orzechy piorące – nie tylko do prania

Pochodzące z Indii i Nepalu orzechy piorące Sapindus mukorossi to naturalny środek piorący. Brzmi to co najmniej dziwnie, ale jest udowodnione, że te orzechy naprawdę czyszczą i dezynfekują. Wszystko za sprawą zawartej w ich skorupie saponiny. Jest to naturalny detergent o działaniu oczyszczającym, odtłuszczającym i myjącym. Brzmi to jak magia, ale po zetknięciu z wodą, łupiny wytwarzają delikatny roztwór mydlany, który w sposób naturalny pomoże uporać Ci się z brudem.

Zastosowanie orzechów piorących

Te indyjskie orzechy to świetna alternatywa dla chemicznych proszków do prania czy kapsułek. Są w pełni naturalne i biodegradowalne. Używając ich do prania, nie wypuszczamy wraz z wodą szkodliwych substancji do ścieków i nie zanieczyszczamy środowiska. Mało tego – ponieważ są produktem naturalnym, są tolerowane przez większość alergików. Poleca się stosowanie orzechów piorących zwłaszcza do prania rzeczy niemowląt oraz osób z AZS. Oczywiście jak z każdym nowym produktem, nawet naturalnym, warto w początkowym okresie używania monitorować stan skóry. Może zdarzyć się, że jesteśmy na orzechy piorące uczuleni. Nawet naturalne składniki mogą powodować reakcje alergiczne.

Orzechy do prania

Jak już wspomniałam we wcześniejszym akapicie, orzechów Sapindus mukorossi używa się przede wszystkim do prania. Nadają się zarówno do prania ręcznego jak i w pralce. Jeśli chodzi o pranie w pralce automatycznej, to nie ma w tym zbytniej filozofii. W tym celu przygotuj 5-6 orzechów i włóż je do lnianego woreczka. Tak przygotowane umieść wewnątrz bębna pralki i rozpocznij cykl piorący. Jeśli chcemy uprać białe rzeczy, warto do prania dodać także wraz z łupinami ok. 1,5 łyżki sody oczyszczonej. Dzięki temu nasze białe ciuchy nie zszarzeją.

Jeśli zaś chodzi o pranie ręczne, 3-4 łupiny orzechów wkładamy do gorącej wody na 15 minut. Studzimy wodę do wymaganej temperatury i pierzemy ubrania.

Orzechy piorące mają dość specyficzny zapach. Jeśli nie koniecznie nam on odpowiada, do prania dodajmy także kilka kropel olejku eterycznego w ulubionym zapachu.

Czyszczące i odtłuszczające właściwości orzechów sprawiają, że można ich także używać w zmywarce do mycia naczyń. Umieść 5-6 orzechów w przegródce na sztućce i włącz zmywarkę.

ekologiczne środki do prania
orzechy piorące to sposób na ekologiczne pranie

Sprzątanie z orzechami piorącymi

Orzechy świetnie sprawdzą się także w sprzątaniu. Najlepiej sporządzić sobie wywar z łupin. Kilkanaście łupin gotujemy w 750 ml wody przez kilka minut. Następnie odcedzamy i płyn przelewamy do butelki. Wywar możemy rozcieńczyć z wodą lub używać nierozcieńczonego jak płyn do czyszczenia różnych powierzchni w tym zabawek.

Szampon i płyn do mycia ciała

Tak, dokładnie – orzechów możemy także użyć do mycia włosów i ciała. I tonie tylko u ludzi. Ponieważ orzechy mają właściwości insektobójcze, można przy ich pomocy zrobić kąpiel swojemu pupilowi. Na pewno jest to dla niego lepsze rozwiązanie niż mycie szamponem pełnym chemii.

Wywar z łupin orzechów piorących działa antystresowo. Ponadto zmniejsza bóle stawów i działa przeciwłupieżowo. Więc co? Następna kąpiel będzie z dodatkiem wywaru z łupin orzechów (ok. 30-50 ml na wannę powinno podziałać).

Świetnie sprawdzą się też jako ekologiczna alternatywa do szamponu do włosów.

Orzechy piorące w ogrodzie

Mówiłam, że zastosowanie tych orzechów jest bardzo szerokie. Jeśli nie, to teraz mówię. Z powodzeniem można ich używać także w pielęgnacji ogrodu. Zawarte w skorupce saponiny mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe oraz pierwotniakobójcze. Jeśli zatem chcesz pozbyć się tych wszystkich paskudztw wcześniej wymienionych, z Twoich roślin, spryskaj je wywarem z orzechów.

Na jak długo wystarczają orzechy piorące?

Orzechy można używać aż do całkowitego wypłukania saponiny. Jak rozpoznać, że stracił swoją moc piorącą? Zużyte orzechy piorące zmieniają swój kolor na jaśniejszy, zaczynają się lepić i tracą połysk. Te trzy czynniki świadczą właśnie o wypłukaniu saponiny i zużyciu orzechów.

Mimo wszystko orzechy są bardzo wydaje – jedno kilogramowe opakowanie wystarczy na ok. 330 prań. Przy praniu w niskich temperaturach 30o porcja 5-6 orzechów wystarczy na 4 prania. Im większa temperatura, tym orzechy szybciej się zużywają. W przypadku prania w 40o można zrobić dwa do trzech prań z jednej porcji, w 60o dwa prania, a w 90o jedno.

Orzechy piorące cena

Nie są to jeszcze na tyle popularne produkty, że z łatwością dostaniemy je w każdej drogerii. W dzisiejszych czasach jednak ich zakup nie powinien być jakoś szczególnie trudny. Orzechy do prania najprościej kupić przez Internet. Ceny, w zależności od sklepu wahają się od 20 do nawet 40 zł za kg. Jeśli dopiero zaczynasz ich używać, polecamy kupić mniejsze opakowanie lub pożyczyć jedną porcję od znajomych na wypróbowanie. Kto wie, może się do nich przekonasz?

Zobacz również sposoby na ekologiczne życie i jak je wdrożyć.

Scroll to Top