Ozdoby wielkanocne z recyklingu, czy to może się udać? Jak wykorzystać materiały, które zazwyczaj powinny lądować w koszu na śmieci? Jak za pomocą różnych technik i przedmiotów dostępnych w każdym domu stworzyć wyjątkowe dekoracje? Obecnie dbanie o planetę leży niemal każdemu na sercu, a świadomość ludzi niewątpliwie wzrasta. Dlatego warto pochylić się nad tematem recyklingu przy tworzeniu ozdób nie tylko wielkanocnych, ale i na inne okazje.
Ozdoby wielkanocne z recyklingu – czy to się może naprawdę udać?
Odpowiedź brzmi tak! Jeśli nie spróbujesz nie przekonasz się o tym, że ze śmieci lub starych rzeczy naprawdę można wyczarować coś pięknego. Istnieje wiele sposobów i technik aby z pozoru bezużytecznym rzeczą nadać drugie życie. Pewnie nie raz spotkaliście się z recyklingiem w sztuce użytkowej. Obecnie wielu artystów wykorzystuje zużyte opakowania do tworzenia sztuki. Obrazy, które powstają z plastikowych łyżeczek, reprodukcje sławnych artystów powstające z kolorowych guzików czy koralików. Torebki uplecione ze starych reklamówek czy płaskorzeźby ze starych sztućców – to tylko malutka część przykładów do czego można użyć odpady. Przyjrzyjmy się bliżej co i jak wykorzystać w nadchodzące święta.
Z czego zrobić ozdoby wielkanocne?
Wbrew pozorom jest wiele materiałów, które można ponownie wykorzystać. Wystarczy przyjrzeć się naszym codziennym czynnością i rzeczom, których używamy. Czasem zupełnie przypadkowo wpadamy na pomysł jak wykorzystać z pozoru bezużyteczny już śmieć do całkiem nowego projektu. Tworzenie czegoś z niczego jest jak nieustająca przygoda, która za każdym razem fascynuje i daje nowe możliwości.
Tektura
Znajdziemy ją w starych pudełkach i opakowaniach po butach, przesyłkach, gadżetach czy całkiem dużym sprzęcie AGD. Można z nich wycinać kształty zajączków wielkanocnych, kurczaczków i baranków. Z powodzeniem mogą posłużyć jako baza do innych projektów jak wianki na drzwi czy na stół. Tekturę można również wykorzystać do zrobienia pudełek na drobne prezenty wielkanocne dla dzieci czy koszyczek na słodkości.
Nie zapominajmy o opakowaniach po jajkach, które są świetnym materiałem do przetworzenia! To niemal gotowy produkt na masę z papieru (wystarczy zalać wodą), ale z niej również można wyciąć ozdobne kwiaty przestrzenne czy całe opakowania wykorzystać jako bazę pod stroik wielkanocny na stół. Wystarczy włożyć trochę skorupek po jajkach, zasianą rzeżuchę, piórka, ogrzewacz czy małe jajeczka dekoracyjne. Możliwości jest wiele!
Ozdoby wielkanocne z papieru
Wszystkie stare gazety, kolorowe ulotki, czasopisma, książki, gazetki dziecięce. To wszystko to idealna baza do wycinania kolorowych wzorów, kwiatuszków, motywów zwierzęcych. Typowe gazety będą bardzo dobre aby powstała masa papierowa, z której można wyczarować niemal wszystko. Jajeczka, króliczki, doniczki na rzeżuchę, misę z motywem świątecznym na chleb czy owoce.
Ścinki materiałów
To wszystkie stare tkaniny, skrawki, resztki po przerabianiu ubrań (kawałek ściągacza od bluzy, ozdobna koronka z bluzki czy część swetra, itp.). Stare ubrania, które chcecie wyrzucić też warto zostawić. Może z tego powstać przytulanka – zając wielkanocny, wielkanocny bieżnik na stół czy podkładki pod talerze. Jeśli kupicie styropianowe jajka do ozdabiania z łatwością możecie je udekorować resztkami materiałów.
Puszki i słoiki
Tutaj najbardziej sprawdzą się puszki po mleku modyfikowanym z pokrywka plastikową, herbacie czy po prostu po kukurydzy konserwowej. Zdobiąc zewnątrz puszkę uzyskacie tematyczne pojemniki na serwetki. Można użyć koronki, materiały takie jak jeans, bawełna czy efektowne futerko. Na gładkiej bawełnie czy jeansie można namalować kształt królika, który nawiążę swoją symboliką do świąt. Jeśli owiniecie puszkę jutowym sznurkiem lub wyciętym długim paskiem ze starej bawełny uzyskacie ładny wazon na tulipany lub świeże gałązki krzewu. Puszki to też idealna baza do wykonania wielkanocnego koszyczka na czekoladowe jajka. Wszak tradycja szukania czekoladowych jajek przez dzieci jest coraz bardziej popularna w naszym kraju.
Słoiki dają inne możliwości dzięki swojej przeźroczystości, dlatego warto do środka włożyć coś co chcemy wyeksponować. Często udaje się uzyskać słoik dekoracyjny po ładnym dżemie czy innych przetworach. Jeśli macie taki słoik warto z niego zrobić wiosenny las w słoiku na Wielkanoc wkładając do środka trochę kamyczków, zielonego mchu i małe kolorowe jajeczka. Zamiast jajek może być po prostu królik lub zupełnie można zrezygnować z figurek. Wystarczy trochę zieleni i już jest ładnie i wiosennie. Słoiki sprawdzą się jako lampiony, jeśli jego powierzchnia będzie pomalowana w ciekawy wzór lub po prostu na jednolity kolor uzyskacie jeszcze ciekawszy efekt. Słoiki to tez dobry sposób na trzymanie wielkanocnych słodyczy, które zazwyczaj kusza swoimi pięknymi kolorami i kształtami.
Skorupki jajek
Jajka to skarbnica pomysłów na Wielkanoc! Wydmuszki sprawdzą się jako pisanki.
Połówki z jajek mogą być potraktowane jako małe miseczki czy doniczki, do której można zasiać owies, rzeżuchę lub włożyć ogrzewacz. Połówki skorupek dodadzą tez bardzo ciekawego efektu wiankom na drzwi. W kompozycji z delikatnymi piórkami, zielonymi gałązkami czy siankiem na pewno wyjdzie efekt WOW! Połówki będą super również w dekorowaniu lasów w słoikach, a także dekorowaniu doniczek z wiosennym drzewkiem.
Z drobniejszych kawałków skorupek można zdobić inne pisanki. Jeśli będą ufarbowane na kolorowo można uzyskać imponujące i designerskie efekty. Wystarczy przykleić je klejem w ciekawy wzór lub w zupełnie przypadkowy sposób.
Gałązki, liście i kwiaty
Naturalne dodatki zawsze wyglądają pięknie i naturalnie, a to kojarzy się z wiosną i przebudzeniem. Wielkanoc jest mocno powiązana z rozkwitem i odrodzeniem, dlatego użycie kwiatów i gałązek jest słusznym wyborem. Roślinność i gałązki sprawdzą się do każdego projektu jaki zechcesz podjąć. Wianki, girlandy, bukiety, dodatek do dekoracji stołu – to tylko niektóre propozycje.
Plastikowe opakowania
Opakowania przydadzą się jako baza do wielu projektów – wazonów, doniczek czy osłonek. To właśnie do plastikowych butelek możesz z łatwością przykleić skorupki, gałązki czy papierowe kwiaty.
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione
Warto nadmienić, że ręcznie robione ozdoby wielkanocne nie tylko mogą być naprawdę piękne i oryginalne, ale także sprzyjają ochronie środowiska. Korzystając z dostępnych w domu materiałów oraz przerabiając stare przedmioty, możemy zminimalizować ilość odpadów i przyczynić się do świadomej konsumpcji.
Dzięki ponownemu użyciu przedmiotów, które kończą swój żywot w koszu jak np. puste słoiki, opakowania, gazety czy skrawki materiałów, nie tylko chronimy środowisko, ale także uczymy się kreatywnego podejścia do problemów i wyzwań. W bardzo łatwy sposób możemy przekonać się, że nie trzeba wydawać dużych sum pieniędzy, a nawet wychodzić z domu, aby cieszyć się procesem tworzenia ozdób. Ręcznie robione ozdoby stają się nie tylko twórczym działaniem, ale także ekologicznym podejściem do życia.