upcycling co to jest

Upcycling – jak nadać nowe życie starym rzeczom?

Bardzo ostatnio modny trend upcycling idzie w parze z ekologią. Polega on na wykorzystywaniu pozornie nieprzydatnych rzeczy i samodzielnemu zrobieniu z nich czegoś zupełnie nowego, lepszego. Zamiast pozbywać się starych ubrań, mebli czy butelek – przerabiamy je w ciekawe dekoracje lub formy użytkowe. Dzięki temu nie tylko puszczamy wodze naszej kreatywności, ale też pomagamy planecie.

Co to jest upcycling?

W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu istotne jest ograniczenie nabywania nowych rzeczy i szybkiego pozbywania się starych. Ogranicz swój ślad węglowy i zacznij przetwarzać. Termin upcycling oznacza coś więcej niż po prostu recycling czyli przetworzenie surowców. To przetworzenie produktu i stworzenie nowego o wartości wyższej niż ta, z której powstał.

Terminu po raz pierwszy użył Riemann Verlag w swojej książce pt. „Upcycling” w 1999.

DIY nowe ze starego – inspiracje

Co można zrobić? Praktycznie wszystko. Meble z palet, doniczki ze starych kubków z uszczerbionymi uszkami, nietuzinkowe klosze do lamp. Trudność polega na tym, by wyzbyć się patrzenia na starocie jako na niepotrzebne graty, a zacząć widzieć w nich materiał, z którego może powstać coś niezwykłego. Inspiracji można szukać w Internecie. Bardzo popularny jest portal Pinterest, gdzie możemy znaleźć dużo pomysłów w postaci zdjęć gotowych rzeczy. Jest też dużo blogów tematycznych, gdzie ludzie pokazują krok po kroku co robią np. ze starych ubrań lub co zrobić z resztek materiału?

Ze starych słoików także możesz stworzyć wazony na kwiaty. Jeśli jednak uważasz, że to rozwiązanie jest zbyt banalne i szukasz czegoś bardziej kreatywnego – zobacz poniższe zdjęcie. Nietuzinkowy żyrandol ze słoików? Takiego na pewno nie kupisz w żadnym sklepie.

żyrandol ze słoików

Interesującym trendem jest też upcycling ubrań. To już nawet nie podchodzi pod drobne przeróbki krawieckie. Patrzymy na ciuch jako na materiał, z którego możemy po prostu stworzyć zupełnie nowy element garderoby. Na przykład stare jeansy przemienią się dzięki temu w spódnicę, sukienkę czy nawet torebkę.

upcycling ubrań - zrób to sam

Przyjemne z pożytecznym? Z, wydawać by się mogło śmieci, możesz zrobić ciekawy karmnik dla ptaków.

Meble z palet są także bardzo modne i świetnie wpisują się w trend upcyclingu. W prosty sposób zrobisz ławę, ramę łóżka czy sofę z palet. Niewielkie skrzynki możesz powiesić na ścianie i zrobisz z nich ciekawe półki. Z niekompletnych palet czy desek zbijesz samodzielnie np. krzesło.

meble z desek - diy

Pomysłów jest bez liku. Właściwie ilość rozwiązań na wykorzystanie starych rzeczy jest tyle, ile ludzi na świecie. Bo każdy patrzy na daną rzecz na swój sposób i widzi ich potencjał. Zachęcamy do twórczego ponownego wykorzystania przedmiotów. Dzięki temu nie tylko będziesz miał oryginalną dekorację, ale też nie będziesz wyrzucał i kupował wciąż i wciąż.