upcycling co to jest

Upcycling – jak nadać nowe życie starym rzeczom?

Bardzo ostatnio modny trend upcycling idzie w parze z ekologią. Polega on na wykorzystywaniu pozornie nieprzydatnych rzeczy i samodzielnemu zrobieniu z nich czegoś zupełnie nowego, lepszego. Zamiast pozbywać się starych ubrań, mebli czy butelek – przerabiamy je w ciekawe dekoracje lub formy użytkowe. Dzięki temu nie tylko puszczamy wodze naszej kreatywności, ale też pomagamy planecie.

Jeśli chcesz wdrożyć ekologiczne nawyki, zobacz nasze porady na ekologiczne życie.

Co to jest upcycling?

Upcycling to proces przetwarzania zużytych lub nieużywanych przedmiotów, takich jak ubrania, meble, opakowania, czy materiały budowlane, w celu stworzenia nowych przedmiotów o wyższej wartości.

W odróżnieniu od recyklingu, który ma na celu przetwarzanie zużytych materiałów na nowe produkty tego samego typu, upcycling angażuje kreatywność i pomysłowość, aby stworzyć nowe przedmioty z istniejących materiałów, a czasem także z innych przedmiotów.

W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu istotne jest ograniczenie nabywania nowych rzeczy i szybkiego pozbywania się starych. Ogranicz swój ślad węglowy i zacznij przetwarzać. Termin upcycling oznacza coś więcej niż po prostu recycling czyli przetworzenie surowców. To przetworzenie produktu i stworzenie nowego o wartości wyższej niż ta, z której powstał.

Terminu po raz pierwszy użył Riemann Verlag w swojej książce pt. „Upcycling” w 1999.

DIY nowe ze starego – inspiracje

Co można zrobić? Praktycznie wszystko. Meble z palet, doniczki ze starych kubków z uszczerbionymi uszkami, nietuzinkowe klosze do lamp. Trudność polega na tym, by wyzbyć się patrzenia na starocie jako na niepotrzebne graty, a zacząć widzieć w nich materiał, z którego może powstać coś niezwykłego. Inspiracji można szukać w Internecie. Bardzo popularny jest portal Pinterest, gdzie możemy znaleźć dużo pomysłów w postaci zdjęć gotowych rzeczy. Jest też dużo blogów tematycznych, gdzie ludzie pokazują krok po kroku co robią np. ze starych ubrań lub co zrobić z resztek materiału?

Ze starych słoików także możesz stworzyć wazony na kwiaty. Jeśli jednak uważasz, że to rozwiązanie jest zbyt banalne i szukasz czegoś bardziej kreatywnego – zobacz poniższe zdjęcie. Nietuzinkowy żyrandol ze słoików? Takiego na pewno nie kupisz w żadnym sklepie.

żyrandol ze słoików

Interesującym trendem jest też upcycling ubrań. To już nawet nie podchodzi pod drobne przeróbki krawieckie. Patrzymy na ciuch jako na materiał, z którego możemy po prostu stworzyć zupełnie nowy element garderoby. Na przykład stare jeansy przemienią się dzięki temu w spódnicę, sukienkę czy nawet torebkę.

upcycling ubrań - zrób to sam

Przyjemne z pożytecznym? Z, wydawać by się mogło śmieci, możesz zrobić ciekawy karmnik dla ptaków.

Meble z palet są także bardzo modne i świetnie wpisują się w trend upcyclingu. W prosty sposób zrobisz ławę, ramę łóżka czy sofę z palet. Niewielkie skrzynki możesz powiesić na ścianie i zrobisz z nich ciekawe półki. Z niekompletnych palet czy desek zbijesz samodzielnie np. krzesło.

Po więcej pomysłów przejdź do artykułu:

Drugie życie starych mebli – pomysły
meble z desek - diy

Pomysłów jest bez liku. Właściwie ilość rozwiązań na wykorzystanie starych rzeczy jest tyle, ile ludzi na świecie. Bo każdy patrzy na daną rzecz na swój sposób i widzi ich potencjał. Zachęcamy do twórczego ponownego wykorzystania przedmiotów. Dzięki temu nie tylko będziesz miał oryginalną dekorację, ale też nie będziesz wyrzucał i kupował wciąż i wciąż.

Upcycling ma na celu zmniejszenie ilości odpadów i zmniejszenie wpływu na środowisko, jednocześnie dając przedmiotom drugie życie.

Scroll to Top