zabawki ze śmieci diy

Zabawki ze śmieci – kreatywny recykling

Zamiast wyrzucać, niektóre odpady możemy samodzielnie przetworzyć w coś kreatywnego. Razem z dzieckiem na przykład możemy zrobić zabawki ze śmieci. Możemy użyć skrawków materiałów, dziurawych ubrań czy skarpet nie do pary. Wykorzystać możemy też wytłaczanki po jajkach, plastikowe butelki lub rolki po papierze toaletowym i kubeczki po jogurtach. Poniżej przestawiamy Wam kilka przykładów kreatywnych zastosowań rzeczy, które potocznie nazywamy śmieciami.

Robimy zabawki z odpadów

Zabawki z odpadów są coraz bardziej popularne, ponieważ pomagają w ograniczaniu ilości śmieci i dają szansę na kreatywne wykorzystanie zużytych przedmiotów. Tworzenie takich zabawek to także świetny sposób na uczenie dzieci, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne i recykling.

Wśród najpopularniejszych materiałów, z których można tworzyć zabawki są pudełka po butach, tubki po papierze toaletowym, nakrętki plastikowe, folia aluminiowa, kolorowe papierki i wiele innych. Z takich materiałów można stworzyć wiele ciekawych rzeczy, np. samochodziki, lalki, puzzle, instrumenty muzyczne.

Projektowanie i tworzenie zabawek z odpadów to także świetny sposób na rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Można na przykład proponować dzieciom różne zadania, np. zbudowanie wieży z pudełek po butach lub stworzenie lalek z resztek tkanin.

Ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie podczas tworzenia zabawek z odpadów. Należy używać bezpiecznych narzędzi i materiałów, unikać ostro zakończonych przedmiotów oraz dbać o to, aby zabawki były odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.

Zobacz też:

Zabawki drewniane

Pacynki ze skarpet

Skarpetki mają to do siebie, że dziwnym trafem gubią swoją parę. Czasem tylko do czasu kolejnego prania, a czasem już na zawsze. Co wtedy zrobić z takiej skarpetki? Możemy przerobić ją na przykład na śmieszną pacynkę na rękę. Doszyj włosy z włóczki lub muliny, przyszyj śmieszne oczy z guzików lub przyklej gotowe. Możesz też zrobić im wesołe minki lub wystający jęzor.

zabawki ze śmieci zabawa z dziećmi
pacynki ze skarpetek nie do pary

Ze skarpetki możesz też zrobić bałwanka – wypełnij najlepiej białą skarpetkę szmatkami lub grochem, zwiąż ją w trzech miejscach nitką, żeby powstały trzy kulki. Na koniec górę zeszyj lub zwiąż nitką. Dorysuj buzię i guziki i gotowe. Jeśli u góry zostawisz więcej materiału, powstanie skarpetkowy króliczek.

zabawka ze skarpetki
prosty królik ze skarpetki

Kartony – zrób zabawki ze śmieci

Ostatnimi czasy dużo rzeczy zamawiamy przez Internet, a te przedmioty przychodzą do nas w kartonowych paczkach. Mnoży się tego i mnoży. Naturalnie, wyrzucamy te pudła (po złożeniu na płasko) do pojemnika na papier, ale jest też opcja zrobienia z nich czegoś fajnego razem z dzieckiem. Taki karton posłużyć może do zrobienia scenografii rodzinnego przedstawienia. W rolach głównych wystąpią oczywiście pacynki ze skarpet.

Dla żądnych przygód maluchów przeróbmy karton w samolot, auto czy rakietę. A jeśli nasze pociechy wolą bawić się w rycerzy to karton świetnie nada się jako materiał na zbroje, tarcze i miecze.

zabawki ze starych kartonowych pudeł
z kartonowych pudeł można zrobić na przykład samolot

Kolejną rzeczą do wykorzystania, którą raczej każdy ma w domu jest wytłaczanka po jajkach. To pudełko dobrze sprawdza się jako… organizer klocków Lego. To rozwiązanie podpowiedziały mi moje własne dzieci. Pudełko oczywiście możecie udekorować i pomalować.

Z wytłaczanki można zrobić też masę ciekawych rzeczy – żółwia z wypukłą skorupą, krokodyla lub mini szklarnię. Wystarczy tylko wsypać trochę ziemi, posadzić roślinki i przykryć folią do momentu aż zaczną kiełkować. Mało tego – taką szklarnię możemy posadzić w całości do gleby, bo karton, z którego jest wykonana rozłoży się.

pomysłowe wykorzystanie wytłaczanki po jajkach – żółwik

Zabawki ze śmieci – wykorzystaj plastikowe butelki

Butelki plastikowe to zmora XXI wieku. Na szczęście możemy je poddać recyklingowi lub upcyclingowi. Upcycling to właśnie wykorzystywanie starych, niepotrzebnych rzeczy i robienie z nich czegoś zupełnie innego.

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie zalegających nam plastikowych butelek jest zrobienie z nich karmników dla ptaków. Ale butelka nada się też świetnie jako osłonka na kwiaty. Wystarczy odciąć dół butelki – najlepiej takiej z wypustkami, pomalować farbą w ciekawe wzory i mamy gotową osłonkę na kwiaty. Z górnej części z zakrętką można zrobić oryginalny klosz. Wystarczy plastik okręcić kolorową muliną albo włóczką, a przez otwór zakrętki zamontować gwint oraz żarówkę.

co zrobić z plastikowych butelek
ozdoby z plastikowych butelek

Brzydkie plastikowe butelki w prosty sposób przerobisz na… piękne sztuczne kwiaty. Odetnij dół butelek, na środku zrób dziurkę. Przez dziurkę przełóż zieloną słomkę – lub pomaluj ją na zielono.

Zabawki z resztek materiałów

Dla tych, co lubią szyć, mamy propozycję przygotowania ciekawych przytulanek z resztek materiałów. Nic nie wyrzucaj – nawet najmniejsze skrawki się przydadzą – posłużą jako wypełnienie zabawek.

zabawki z resztek materiałowych
z resztek materiałowych mogą powstać ciekawe przytulanki

Do wykonania takich zabawek wykorzystaj stare ciuchy lub kawałki szmatek. Jest to fajna, kreatywna zabawa, bo nigdy tak naprawdę nie wiesz jaki uzyskasz efekt końcowy – wszystko zależy jakie masz akurat materiały na zbyciu. Takie uszytki posłużą też jako zabawki dla Twojego pupila. Nie wierzysz? Przeczytaj jak zrobić zabawkę dla psa ze starych ubrań.

Tak naprawdę pomysłów na wykorzystanie przysłowiowych śmieci jest całe mnóstwo. Nie zapomnijmy o rolkach z papieru toaletowego, które chyba są najbardziej popularne, jeśli chodzi o wtórne twórcze wykorzystanie. Powyżej przedstawiliśmy Ci tylko kilka ciekawszych pomysłów. Jest to zachęta i inspiracja dla Ciebie do dalszych poszukiwań i rozwoju. No i do dzieła – idź stwórz coś kreatywnego ze śmieci.

Scroll to Top