Spotkałam się twierdzeniem, że zero waste to noszenie ze sobą własnej, materiałowej torby na za zakupy i odmawianie pakowania ich plastikowe, jednorazowe siateczki. Ale czy można do tego sprowadzić zero waste? Myślę, że nie i postaram się przybliżyć dla Ciebie to zagadnienie i wyjaśnić co to jest zero waste i jakie są zasady zero waste.
Zero waste – co to jest?
W dokładnym tłumaczeniu “zero waste” to “zero marnowania”, jednak filozofia zero waste jest dużo głębsza i bardziej złożona. Tłumaczyłabym to bardziej jako styl życia polegający na nie marnowaniu zasobów i nie generowaniu niepotrzebnych odpadów, które wiążą się z zanieczyszczeniem środowiska.
Zero waste mówi o tym, że życie człowieka to coś więcej niż tylko bezmyślne konsumowanie. Ważnym jest, aby mieć świadomość, że nasze działania, często bardzo egoistyczne, generują śmieci i zanieczyszczenia. Bo tak niestety jest. Nawet prowadząc bardzo zwyczajne życie przyczyniamy się do powstawania mnóstwa odpadów, które nie są łatwe do zutylizowania lub ponownego wykorzystania. Kupujemy ubrania, podróżujemy, dbamy o własną higienę, chcemy mieć ciepło, chłodno, czysto. Korzystamy z różnego rodzaju propozycji kulturalnych – to wszystko generuje śmieci.
Właściwie jakby się nad tym głęboko zastanowić, nie za bardzo da się obecnie żyć, tak aby nie powodować wzrostu zanieczyszczenia i odpadów. Warto natomiast minimalizować je najbardziej jak się da. Wcale nie jest to trudne.
Zasady zero waste
Model życia, który wybierają osoby wdrażające zasady zero waste to produkowanie śmieci w jak najmniejszej ilości. Oto one:
Refuse, czyli odmawiaj
Ta zasada mówi o tym, aby nie zgadzać się na zbędne generowanie odpadów. Zrezygnuj zatem z jednorazowych foliówek w sklepie. Nie bierz ulotek reklamowych na ulicy. Daruj sobie kupowanie produktów, które wytwarzane są ze szkodą dla środowiska, jak np. szybka moda z sieciówek. Zwracaj uwagę na opakowania produktów, które nabywasz. Możesz wybrać rzeczy pakowane w papier, szkło, lub inne materiały które można później przetworzyć lub używać ponownie.
Reduce, czyli ograniczaj
Czy faktycznie potrzebujesz wszystkich tych rzeczy, które kupujesz? Bardzo możliwie, że wystarczą Ci dwie plastikowe miski, i dwa komplety pościeli. Staraj się wprowadzić minimalizm do swojego życia. Nabywaj tylko to, czego faktycznie potrzebujesz i co jest dla Ciebie niezbędne.
Reuse, czyli używaj ponownie
Ta zasada odnosi się do ponownego wykorzystywania rzeczy. Postępując zgodnie z nią, unikaj jednorazowych rozwiązań. Do swojego codziennego życia wprowadź pojemniki i torby wielokrotnego użytku. Staraj się ponownie wykorzystywać przedmioty i ich opakowani. Plastikowy pojemnik po zupie może posłużyć jako pojemnik do przechowywania lub mrożenia jedzenia, którego podczas gotowania wyszło trochę zbyt dużo. Przeczytane i niepotrzebne książki oddaj lub sprzedaj. To samo możesz zrobić z ubraniami, które Ci się znudziły lub których nie lubisz nosić.
Recycle, czyli segreguj i przetwarzaj
Pierwsze i najważniejsze – segreguj śmieci. Dbaj o to, aby rzeczy, które są Ci już niepotrzebne zostały przerobione na coś pożytecznego. Papier, plastik, metal, szkło i tekstylia można wielokrotnie przetwarzać. Dowiedz się więcej o recyklingu z artykułu Segregowanie śmieci. Ze starych ręczników możesz zrobić ściereczki, albo zanieść je np. do schroniska dla zwierząt. Tam przydadzą się bardziej niż w kontenerze na śmieci. Puść wodze fantazji – zrób coś kreatywnego z resztek. Nie wiesz co? Zainspiruj się i zrób np. zabawkę dla psa ze starych ubrań.
Repair, czyli naprawiaj
Zgodnie z tą zasadą, nie wszystko co uszkodzone zaraz trzeba wyrzucać. Niektóre rzeczy można bardzo łatwo naprawić samodzielnie lub z pomocą fachowców. Zatem naprawiaj uszkodzone ubrania. Swetry możesz ogolić z pomocą specjalnej golarki do odzieży lub zwykłej maszynki do golenia. Buty zanoś do szewca. Złamany kabel też można zlutować, nie trzeba od razu wyrzucać całej lampki.
Rot, czyli kompostuj
Jeżeli masz taką możliwość, to kompostuj organiczne odpadki. Kompost może posłużyć jako świetny nawóz dla roślin, po którym będą rosły jak szalone. Zasada Rot, mówi także o tym, aby wybierając przedmioty codziennego użytku np. szczoteczkę do zębów lub mydło, myśleć o tym jak one się później rozkładają. Ile czasu ten proces zajmuje i wybierać produkty ekologiczne. Zobacz jak zrobić kompost.

Targi zero waste w Poslce
W Polsce cyklicznie odbywają się Targi Zero Waste. To duże wydarzenie, których celem jest pokazanie, że życie zgodnie z zasadami zero waste wcale nie musi być trudne czy uciążliwe. To oczywiście ograniczenia, które nakładamy na siebie z własnej i nieprzymuszonej woli, ale bardzo łatwo można się do nich przyzwyczaić, a nawet je polubić.
Celem targów jest edukacja oraz promowanie towarów i usług, które sprzyjają redukcji odpadów oraz ich bezsensownego wytwarzania. Odbywają się one w różnych miastach, ich harmonogram możesz sprawdzić na stronie internetowej.
Targi mają formę wykładów i paneli dyskusyjnych poświęconych zasadom zero waste w domu, w pracy i w podróży. Podczas targów swoje produkty i usługi wystawiają firmy proponujące rozwiązania zaprojektowanie tak, aby produkować mniej śmieci, a także wykorzystywać wtórnie to co mogłoby być uznane za odpady. Podczas trwania targów rozrywkę mają zapewniona także dzieci, ponieważ odbywają się całodniowe warsztaty twórcze oraz konkursy z nagrodami, oczywiście w duchu zero waste.
Udział w targach zero waste to świetna okazja do wymiany doświadczeń i poznania nowych interesujących rozwiązań, które pomogą zredukować wytwarzanie niepotrzebnych odpadów.
Zobacz także – Jak oszczędzać prąd? – skuteczne sposoby na bycie oszczędnym
Polscy blogerzy o tematyce zero waste
Na polskim YouTube jest kilka kanałów poświęconych zero waste. Ich autorzy opowiadają o tym jak rozumieją i wprowadzają u siebie zasady zero waste. Zapraszam Cię do poznania ich nieco bliżej.
Powyżej udostępniłam video z kanału „Ciut więcej”, który prowadzony jest przez energetyczną Karolinę. Bardzo dużo merytorycznych treści znajdziesz też na kanale “W drodze do zero waste”, który prowadzi Sylwia
Joanna Glogaza i Ania Gemma również często poruszają tematykę zero waste na swoich kanałach.
Warty polecenia jest również kanał “Ograniczam się”, którego autorką jest Kasia Wągrowska.
Warto zapoznać się z tymi materiałami i zobaczyć jak autorki wymienionych kanałów postrzegają zero waste i jak wprowadzają jego zasady do swojego codziennego życia.
Zasady zero waste i życie według nich to ciągła nauka. Uczenie się na błędach, zbieranie nowych doświadczeń, przemyślenia i szukanie nowych rozwiązań. Wszystko po to, aby nie generować więcej śmieci niż jest to konieczne. Idealnym rozwiązaniem jest wymiana pomysłów i uczenie się od siebie nawzajem. Dlatego zapraszam Cię do zapoznania się z proponowanymi powyżej autorkami z YouTube, które zajmują się tematyką zero waste.
Nieśmiało też zapraszamy Cię do zaglądania na tego bloga. Mamy mnóstwo pomysłów jak zasady zero waste wprowadzać do codziennego życia i bardzo chętnie będziemy się nimi tutaj dzielić.