ekologia dla dzieci jak ją zaszczepić

Ekologia dla dzieci – 8 sposobów jak ją zaszczepić

Jak wyjaśnić dziecku czym jest ekologia? Można oczywiście wyrecytować mu regułkę, ale może lepiej pojmie w czym rzecz na podstawie przykładów i zachowań? Wówczas zrozumie, że troska o planetę jest ważna i będzie o nią należycie dbało.

Zobacz kilka pomysłów jak zaszczepić ekologiczne zachowania wśród dzieci. Razem z dzieckiem dbajcie o środowisko. To świetny pretekst do wielu ciekawych rozmów i sposób na wspólną zabawę.

Ekologia dla dzieci – definicja

Ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Bada ona oddziaływanie między poszczególnymi organizmami oraz ich wpływem na środowisko i odwrotnie – wpływ środowiska na organizmy.

Więcej informacji o ekologii i wyjaśnienie związanych z nią terminów, znajdziesz w innym artykule na moim blogu – „Co to jest ekologia i czym się zajmuje„.

Czy ta definicja trafi do dziecka? Łatwiej wyjaśnić to, odwołując się do znanych dzieciom zagadnień. Dziecko zrozumie odniesienie do domu w którym żyjemy – środowiska. Ekologia to nauka o naszym wspólnym domu. Warto też podkreślić, że ekologia bada to, jak na ten nasz wspólny dom wpływa życie ludzi, zwierząt i roślin.

Jak zaszczepić dzieciom ekologię?

Nie obędzie się bez rozmów z dzieckiem na tematy związane z ekologią. Warto, żeby dowiedziało się ono, że ekologia bada wpływ ludzi na środowisko, ale też, że ludzie mogą wiele zrobić sami, aby środowiska nie niszczyć. Dzieci muszą wiedzieć, że jeżeli ludzie będą myśleć tylko o swoim komforcie, to nic dobrego z tego nie wyniknie. Będziemy mieć wtedy zanieczyszczone morza i rzeki, góry śmieci będą zaglądać do okien naszych domów. Zwierzęta prawdopodobnie znikną, bo wytniemy im lasy i zaśmiecimy wody.

Poznaj kilka sposobów, aby ekologia dla dzieci była zabawą, a ekologiczny tryb życia, normalnym zachowaniem.

Sposoby na zaszczepienie ekologii wśród dzieci

Pomysły jak razem dbać o środowisko

Oddawanie zabawek, zamiast wyrzucania ich do śmieci

Dzieci szybko rosną, wie o tym każdy rodzic. Co zatem począć z jeszcze dobrymi zabawkami, przyborami szkolnymi, ubrankami, które naszemu dziecku nie są już potrzebne? Jedno jest pewne, nie wyrzucać. Bardzo łatwo można znaleźć dla nich nowy dom i właścicieli, przez których zostaną docenione. Warto wdrożyć dziecko w proces segregacji np. zabawek. Niech samo zdecyduje czym nie będzie się już bawiło i może zostać oddane innym dzieciom. Przedmioty można przekazać np. do lokalnego domu samotnej matki. Możemy też poinformować na odpowiednich grupach na Facebook, że do oddania są rzeczy dla dziecka w określonym wieku. Dobrym sposobem jest też wystawieniem ich na www. olx.pl lub Vinted i sprzedanie za niewielkie pieniądze. Dziecko będzie mogło póżniej zadecydować na co chce je przeznaczyć.

Segregowanie śmieci

Warto uświadomić dzieciom problem związany z nadmiarem produkowanych przez nas śmieci. Dobrze jest też od najmłodszych lat wdrażać je do wykonywania prac domowych. Dziecko powinno wiedzieć, do jakiego kontenera powinny trafiać określone odpadki. A także, że butelki, czy kartony przed wyrzuceniem powinny być zgniecione, tak aby zajmowały jak najmniej miejsca. Można pokazać dziecku materiały o tym, że te odpowiednio posegregowane śmieci są później przetwarzane i powstają z nich nowe rzeczy.

Więcej w tym temacie przeczytasz w artykule Segregowanie śmieci.

Segregowanie śmieci - ekologia dla dzieci

Używanie lunch boxa lub śniadaniówki, zamiast foliowych torebek

Możemy objaśnić dziecku, że nawet takie małe rzeczy jak, nie korzystanie z woreczków jednorazowych lub papierów śniadaniowych do zapakowania posiłku do szkoły, w skali roku mogą zmienić bardzo dużo. W zamian za to dziecko może wybrać sobie pojemnik wielorazowy lub śniadaniówkę w którym zabiera do szkoły drugie śniadanie.

Kupowanie produktów z recyclingu i rzeczy używanych

Dziecko powinno wiedzieć, że posiadanie używanych rzeczy, to nie powód do wstydu. To jeden ze sposobów na zmniejszenie ilości śmieci. Jeżeli jakaś rzecz jest dziecku potrzebna np. książki do kolejnej klasy. W pierwszej kolejności warto ich poszukać w najbliższym otoczeniu i np. odkupić książki od dziecka ze starszego rocznika. Dobrym sposobem na zaszczepienie ekologii u dziecka jest również zwrócenie jego uwagi na to, że na rynku są dostępne produkty wyprodukowane z surowców wtórnych. I że te produkty warto wybierać w pierwszej kolejności, jeżeli potrzebujemy kupić jakąś rzecz.

Zbieranie śmieci w okolicy

Wspólny spacer po lesie podczas którego razem zbieracie śmieci również świetnie podziała na wyobraźnię dziecka. Po pierwsze samo nie będzie śmiecić, kiedy zda sobie sprawę z tego, jak dużo pracy wymaga posprzątanie lasu w ten sposób. Po drugie będziecie mieć, chociaż przez chwilę, wolną od śmieci okolicę. Taki spacer to również świetna okazja, żeby porozmawiać z dzieckiem o ekologii.

Zbieranie nakrętek

Kolejna ciekawa akcja angażująca dzieci to zbieranie plastikowych nakrętek. Dzieci nie tylko uczą się segregacji śmieci, ale też wspierają dzięki temu cele charytatywne. Nakrętki plastikowe skupowane są przez firmy recyklingowe, a zebrane dzięki temu fundusze służą podopiecznym fundacji charytatywnych.

Oszczędzanie wody

Ten punkt dotyczy uświadomieniu dziecku, ze nie musi brać kąpieli w pianie codziennie. Taki relaks można sobie zrobić co jakiś czas, a na co dzień wybierać prysznic. Takie działania oszczędzają wodę dla naszej planety, której zasoby już się wyczerpują. Możesz też pomyśleć o tym, że w przypadku dwójki dzieci fajnym rozwiązaniem jest wspólna kąpiel – wówczas zużywać tylko jedną partię wody. A wspólna kąpiel to świetna okazja do dobrej zabawy – wystarczy, że dorzucisz do kąpieli barwinki, a Twoje dzieci nie będą chciały już kąpać się osobno

Woda? Nie, dziękuję, mam swoją

Picie wody jest ważne i bardzo dobrze jeżeli dziecko lubi ją pić i wybiera zamiast kolorowych napojów i soczków. Warto jednak uświadomić mu, że bardziej ekologiczne jest picie wody filtrowanej, a nawet takiej wprost z kranu, niż tej butelkowanej. Dzięki temu mnóstwo pustych butelek nie trafi niepotrzebnie na wysypisko śmieci. Możemy zaopatrzyć dziecko w bidon i od najmłodszych lat przyzwyczajać do tego, że picie można zabrać ze sobą z domu.

Podsumowanie

Wszystkie te sposoby sprowadzają się do jednego – uświadomienia dziecku, że powinno działać z rozmysłem. Dzięki temu będzie zdawało sobie sprawę, że to my, ludzie generujemy zanieczyszczenia i śmieci i musimy działać, aby na przyrodzie odcisnąć jak najmniejsze piętno.

Co to jest ekologia i jak dbać o środowisko to dwa pytania, które możesz usłyszeć od swoich dzieci. Pokazuj im, że każdy, nawet one, mogą robić coś dobrego dla środowiska, tak aby wszystkim nam żyło się lepiej.

Scroll to Top