Płyn Lugola za sprawą wojny ukraińsko-rosyjskiej znowu znalazł się na ustach całego świata. Podawany ludziom w 1986 roku po wybuchu reaktora w Czarnobylu, miał ochronić ich przed negatywnymi skutkami promieniowania. Teraz, gdy pojawiło się ponownie ryzyko napromieniowania, płyn Lugola zaczął być masowo wykupowany z aptek, sklepów zielarskich i punktów w których zaopatrują się zwolennicy tzw. medycyny alternatywnej. Choć funkcjonował na rynku przez te wszystkie lata i korzystały z niego przede wszystkim środowiska altmedowe, dopiero teraz dosłownie „rzucili się na niego” wszyscy.
Co to jest płyn Lugola?
Płyn Lugola został opracowany przez lekarza Jeana Guillaume Augusta Lugola w 1829 roku. Francuski medyk pracował nad opracowaniem stabilnego roztworu jodu. Płyn Lugola to jodek potasu z jodem, rozpuszczone w wodzie destylowanej. Stężenie nie przekracza 3% (najczęściej). Na rynku można dostać dwa rodzaje płynu Lugola – oczyszczony i nieoczyszczony. Nieoczyszczony jest dostępny powszechnie i można go kupić bez recepty, nawet w aptece. Posiada on właściwości antyseptyczne, jednak nadaje się wyłącznie do stosowania na skórę i to dopiero po rozcieńczeniu z wodą. Niestety nie nadaje się on do spożycia – jest wręcz szkodliwy!
Drugi typ płynu Lugola, dostępny tylko na receptę, to płyn oczyszczony. Jest trudno dostępny i droższy. Stosuje się go w chorobach tarczycy, jednak jego dawkowanie musi być dobrane indywidualnie do każdego pacjenta, z uwzględnieniem jego chorób, wagi, wzrostu i kondycji.
Czy jodyna i płyn Lugola to to samo?
Nie, te dwa produkty to nie to samo, choć mają wspólny mianownik. Najważniejszą jednak rzeczą, która je dzieli jest użyty do przygotowania rozpuszczalnik. W przypadku płynu Lugola jest tym rozpuszczalnikiem woda destylowana, a w przypadku jodyny alkohol etylowy. Wykorzystanie jako rozpuszczalnika alkoholu etylowego sprawia, że stężenie jodu w preparacie jest dużo wyższe i może wynosić od 3 do nawet 10%. Jodyna cechuje się zatem dużo bardziej inwazyjnym działaniem aniżeli płyn Lugola. Jodyny z tego też powodu nie można spożywać. Można ją stosować wyłącznie zewnętrznie, do odkażania. Użycie jodyny wewnątrz organizmu może powodować silne podrażnienie błon śluzowych, żołądka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić może do zatrucia organizmu jodem.
Funkcje jodu w organizmie
Jod jest bardzo potrzebnym pierwiastkiem, którego w naszej diecie jest zdecydowanie za mało. Dlatego tak ważne, jest odpowiednie suplementowanie jodu, pobyt w warunkach nadmorskich lub odpowiednia dieta uwzględniająca produkty bogate w jod. Jakie funkcje pełni w naszym organizmie ten cenny pierwiastek?
- zapewnia odpowiednią ilość hormonów tarczycy, dzięki czemu organ ten może prawidłowo funkcjonować
- wpływa korzystnie na kondycję skóry, włosów, paznokci
- zapewnia prawidłową pracę mózgu oraz utrzymanie funkcji poznawczych
- przyczynia się do utrzymywania prawidłowego metabolizmu komórkowego
- wspiera prace całego naszego układu nerwowego
Dlaczego nie powinniśmy stosować płynu Lugola na własną rękę
Wybuch wojny ukraińsko-rosyjskiej spowodował bardzo niepokojące zjawisko – ludzie masowo zaczęli uzbrajać się w płyn Lugola, w obawie przed potencjalnym zagrożeniem ze strony promieniowania. Istnieje ryzyko, że ludzie zaczną stosować go na własną rękę, stwarzając zagrożenie dla swojego zdrowia i życia. Dlaczego uzbrajanie się w płyn Lugola w tym celu jest bezcelowe?
Dzisiaj medycyna już wie, że bezpodstawne stosowanie jodu powoduje więcej skutków ubocznych, niż przynosi korzyści. Jod łatwo przedawkować, zwłaszcza stosowany w takiej formie. Tarczyca jest za to bardzo wrażliwa na działanie jodu i na jego poziom w naszym organizmie – nieumiejętne jego dawkowanie może przysporzyć nam wiele kłopotów.
Po wybuchu elektrowni w Czarnobylu, gdy tak na prawdę po raz pierwszy ludzkość musiała zmierzyć się z takim wydarzeniem, zasugerowano podanie płynu Lugola celem ochrony tarczycy (która mogłaby przyjąć zbyt duże dawko promieniowania). Dzisiaj medycyna już wie, że to nie byłoby wcale tak uniwersalne i świetne rozwiązanie, jakim wydawało się być w ówczesnym świecie.
Jakie zastosowanie ma płyn Lugola?
Płyn Lugola stosujemy zewnętrznie – bezwzględnie. W skrajnych przypadkach, u bardzo małej grupy pacjentów, dopuszcza się stosowanie płynu Lugola doustnie w formie płynu do płukania jamy ustnej. Należy go wówczas rozcieńczyć z wodą. Również takie użycie musi odbywać się pod okiem lekarza. Najlepiej w warunkach szpitalnych, ponieważ nadal może dojść do zatrucia organizmu w przypadku połknięcia roztworu. Płyn Lugola stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej ma właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Płukanie ust pozwala szybko pozbyć się tych patogenów z jamy ustnej.
Zobacz też artykuł Kosmetyki naturalne – piękno z natury.