Najnowszy trend to stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju i zero waste we wnętrzach. Styl ekologiczny we wnętrzu stanowi przejaw dbałości o przyrodę, a przy okazji dobry sposób na pomieszczenie pełne harmonii. Zobacz jakimi innymi zasadami kierować się chcąc mieć styl eko w swoim mieszkaniu.
Założenia stylu eko w domu
Aranżacja wnętrz w nurcie ekologicznym jest mocno powiązana z ideologią, która kieruje nami na co dzień. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej świadomi zagrożeń jakie niesie ze sobą konsumpcjonizm, staramy się ograniczać i aranżować swoje otoczenie w duchu większej świadomości ekologicznej.
Pierwszą zasadą w stylu eko jest korzystanie z surowców, które mają jak najmniejszy impakt na środowisko naturalne. W tym sensie style wnętrzarskie takie jak styl skandynawski czy rustykalny świetnie wpisują się w nurt bycia ekologicznymi.
Korzystanie z produktów lokalnych firm również ma wpływ na środowisko. Jeśli uświadomimy sobie ile energii i jak bardzo zanieczyszcza środowisko transport towarów, zaniechamy niepotrzebnych zakupów.
Styl eko to przywiązywanie uwagi do tego, z czego zostały wykonane produkty – meble i dodatki. Stawiamy na materiały naturalne a więc drewno i naturalne tekstylia. Tworzywa sztuczne nie pojawiają się we wnętrzach w stylu eko.
Zobacz także – Ekologiczny dom – na czym polega i ile kosztuje?
Naturalne materiały w stylu eko
Troska o ekologię to również zwracanie uwagi na energooszczędność. Jak tego dokonać? Maksymalne wykorzystaj naturalne światło, pomaluj pomieszczenie w jasnych barwach, które odbijają światło. Poza tym korzystaj z nowoczesnych rozwiązań – zainstaluj lampy led i energooszczędne żarówki.
Styl ekologiczny w domu – wykorzystaj drewno
Wykorzystywanie naturalnych materiałów takich jak drewno tworzy piękną harmonię pomiędzy naszym światem, a naturą. Drewno jako naturalny surowiec powinien pojawiać się przede wszystkim na podłodze w postaci olejowanych lub woskowanych desek. Modnym teraz rozwiązaniem są także lamele drewniane na ścianie. Takie lamele można wykonać samemu z drewna z recyklingu.
Styl eko to także wybieranie mebli wykonanych z drewna – są piękne i solidne. W porównaniu z meblami z sieciówek wykonanych z płyt wiórowych przetrwają lata. Są co prawda droższe, ale można nabyć piękne meble drewniane w dobrych cenach na pchlich targach lub z secondhandów. Można także upolować piękne perełki na portalach internetowych takich jak vinted czy olx.
Drewno na meble to nie tylko sosna czy dąb. Innymi surowcami, które uchodzą za bardzo ekologiczne są wiklina, rattan i bambus. Ten ostatni szczególnie, gdyż szybko rośnie i łatwo go pozyskać.
Myśl nieszablonowo jeśli chodzi o wykorzystywanie drewna w aranżacji. To materiał nie tylko na podłogę. Do łask wraca boazeria oczywiście w bardziej nowoczesnej odsłonie. Panel z drewnianych lameli nie tylko wizualnie ociepli wnętrze, ale będzie pięknym zagłówkiem w sypialni lub nietuzinkową ażurową ścianką działową.
Więcej światła
Jasne, dobrze oświetlone naturalnym światłem wnętrza to clou jeśli chodzi o ekologiczne wnętrza. Zdyscyplinowana paleta barw w jasnych, odbijających światło odcieniach pomoże w utrzymaniu tego klimatu. Przede wszystkim postaw na neutralną biel, na której tle wszystko będzie wyglądało jasno, czysto i spójnie. Jako akcenty kolorystyczne stosuj kolory naturalnie występujące w przyrodzie takie jak jasne beże, pastelowe zielenie czy błękity. Te kolory nie tylko nadają pięknego wyrazu ale też odbijają światło słoneczne, przez co sprawiają, że pomieszczenie jest jaśniejsze i lepiej naświetlone.
Wieczorem zaś, gdy nie mamy możliwości korzystać ze światła dziennego, stosuj energooszczędne żarówki i oświetlenie typu LED, które w wyraźny sposób pomoże Ci nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale oszczędza energię.
Inne barwy takie jak czerwienie, żółcienie i pomarańcze nie są oczywiście wykluczone, jednak zalecamy stosowanie ich z umiarem np. w dekoracjach.
Zielony z kolei wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem jeśli chodzi o wnętrza w stylu eko. Korzystaj z tego koloru – np. w roślinności w mieszkaniu. Nic tak nie przypomina nam o przyrodzie niż jej bezpośrednia obecność w postaci pięknych kwiatów. Możesz pokusić się nawet o stworzenie swojego rodzaju dżungli w domu i zrobić z roślinności element dominanty. Kwiaty we wnętrzach nie tylko oczyszczają powietrze, ale pozytywnie wpływają na samopoczucie.
Cegła, kamień i marmur – materiały naturalne w aranżacji wnętrz
Święta trójca ponadczasowej elegancji wnętrzarskiej to oczywiście marmur, cegła i inne kamienie naturalne. Nie tylko jako materiały wykończeniowe ale także dekoracyjne.
Mieszkaj ekologicznie
Wnętrze w stylu ekologicznym opiera się przede wszystkim na ideologii – wygląd to sprawa drugorzędna. Zwracamy przede wszystkim uwagę na jakość produktów i ich trwałość. Lepiej mieć jedną droższą rzecz, która posłuży nam lata niż co chwilę wymieniać i kupować nowe. Jest to podejście zero waste, o którym więcej pisaliśmy już na naszym blogu.
Sprawdź tutaj – Zero waste – co to jest i jakie są jego zasady?
Wracając jednak do trwałych materiałów w aranżacjach wnętrz. Zgodzicie się, że nie ma chyba nic bardziej trwałego niż kamień. Poza tym jest to produkt naturalny i niezwykle elegancki. Nada szyku i klasy każdemu wnętrzu. Z tych najbardziej szlachetnych to oczywiście marmur, który chyba nigdy nie wyszedł z mody. Stawiaj jednak na prawdziwy kamień, a nie materiały o strukturze kamienia wykonane ze sztucznych tworzyw. Są one co prawda dużo tańsze niż te prawdziwe, jednak nie są ekologiczne.
Stare meble w nowej odsłonie DIY
Kwintesencją stylu ekologicznego jest odzysk starych, zniszczonych mebli i przemienienie ich własnoręcznie w coś nowego. Niemodną, zużytą tapicerkę można wymienić nawet samodzielnie. W Internecie można znaleźć wiele poradników pokazujących jak wymienić tapicerkę krzesła. Dzięki takim zabiegom nie tylko przyczynimy się do zmniejszenia ilości śmieci jakie zalewają naszą planetę, ale stworzymy coś niepowtarzalnego, co ma swój charakter i duszę. W ten sposób nasze mieszkanie stanie się miejscem oryginalnym i wyjątkowym. Miejscem, w którym chcemy przebywać i które pozwoli nam naładować nasze baterie pozytywną energią.